GLASUVA NA POMAČİ ......POMAK HALKININ SESİ
Uye olarak desteklerimizi sunalim.

Join the forum, it's quick and easy

GLASUVA NA POMAČİ ......POMAK HALKININ SESİ
Uye olarak desteklerimizi sunalim.
GLASUVA NA POMAČİ ......POMAK HALKININ SESİ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

"Mahitis Gazetesi" Kemal Eminoğlu'nun istifası

Aşağa gitmek

"Mahitis Gazetesi" Kemal Eminoğlu'nun istifası Empty "Mahitis Gazetesi" Kemal Eminoğlu'nun istifası

Mesaj tarafından pomaklar.com Perş. Ocak 22, 2009 3:12 pm

29 Kasım 2008 “Mahitis” Kemal Eminoğlu'nun istifası

“Beyler,

Kişisel ve diğer bazı nedenlerden dolayı ‘Zagalisa’ ve Pomak Araştırmaları Merkezi’nden istifa ediyorum. Sorunlardan dolayı gazeteyle başa çıkamıyordum.

Mücadeleci bir Pomak olmaya devam ediyorum. Trakya Pomakları ve Pomak köyleri için mücadeleye ve yanlarında olmaya devam edeceğim. Trakya’daki Pomakların tanınması için mücadele edeceğim. Türkçe konuşanların bizi yenmelerine asla izin vermeyeceğiz.

Pomak olarak doğduk; tarihimiz, vatanımız ve çok sevdiğimiz Trakya’mız var. Devlet mekanizmasından mücadelemizi devam ettirmemiz için bize yardım etmesini istiyorum. Zira gençlerimizin kökenlerini unutmaması ve gelenek ile göreneklerimizin kaybolmaması için biz Pomakların çalışmalara devam etmesi gerekiyor.

Ben Kemal olarak Trakya ve İskeçe’de mücadele etmeye ve her zaman Pomakların yanında olmaya devam edeceğim. Yunan Devleti çalışmalarımıza devam edebilmemiz için bize yardımcı olmalıdır. Burada Yunanistan’da çok mutlu ve memnunuz. Vatanımız Yunanistan bize haklarımızı verdi, güçlü olmak istiyoruz, bize Pomak köylerinde yardım etsinler.

Pomakların çocukları için okullar açsınlar, anaokulları açsınlar, futbol sahaları açsınlar, bölgedeki turizmin gelişebilmesi için yollar yapsınlar.

Tütün üretimi kısıtlandığı için bizim başka şeylerle de uğraşmamız gerekiyor. Köylerdeki nüfusun korunması gerek, yoksa köyler boşalacak.

Yunan Devletinden bize yardım etmesini istiyoruz. Ben Kemal Eminoğlu isimli bir Pomak olarak Pomakların sesi olmaya ve Trakyamız ile İskeçemiz için mücadele etmeye devam edeceğim. Burada, Trakya’da hepimizin birbirini sevmesi gerekir, zaten bunu yapıyoruz. Pomaklardan çok adamımız var. Gücümüz var. Çocuklarımız orduya, Polis okuluna ve devlet okullarına girmek için okuyorlar. Biz Pomaklar buna layığız.”


http://www.bttadk.org/TR/default.asp?P=NewsRead&id=210


En son POMAK tarafından Perş. Ocak 22, 2009 3:13 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
pomaklar.com
pomaklar.com
Admin
Admin

Erkek
Mesaj Sayısı : 1529
Yaş : 51
Yaşadığınız Yer - Doğum yeri : Pomakistan
İşiniz : Yazar,araştırmacı),Siyaset
Ad Soyad & İme Prezime : Pomaklar.com
Tesekkur : 42
Puan : 1647
Kayıt tarihi : 27/05/07

Character sheet
Blog: test

http://pomaknews.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

"Mahitis Gazetesi" Kemal Eminoğlu'nun istifası Empty Geri: "Mahitis Gazetesi" Kemal Eminoğlu'nun istifası

Mesaj tarafından pomaklar.com Perş. Ocak 22, 2009 3:12 pm

20 Eylül 2008 "Patrida" Kemal Eminoğlu'nun Mektubu

“Sayın Bakan,

Pomak Araştırmaları Merkezi, kendilerini Müslüman azınlığın lideri ilan eden (Türk kökenli) bazı kişilerin ırkçı davranışlarını nefretle kınar. Türk milliyetçi zihniyetinin sudan bahanelerle Türk kökenli öğrencilerin Roman ve Pomak çocuklarının okuduğu İskeçe 2. Azınlık İlkokulu’nda alarak, ‘daha Türk’ sayılan İskeçe 1. Azınlık İlkokulu’na yönlendirmesini kınıyoruz. Türk kökenliler, Çingene çocukları bu okula gitmeye başlamadan önce 2. Azınlık İlkokulu’na Pomak okulu diyorlardı.

Türkçe müfredatlı azınlık okulları, 21. yüzyılda olmamıza rağmen çağdaş bir devşirme sistemi olarak faaliyet göstermekte, genç nesil Pomakların kimliğini ve bilincini yağmalamaktadır. Bu süreç, çocukların ruhsal ve manevi gelişmelerini ciddi şekilde etkilemektedir. Ana dilleri olan Pomakça reddedilmekte, öğrenciler anadillerinden utanmakta, bu dilin hiçbir değeri olmadığı, dolayısıyla (başta Türkçe olmak üzere) başka bir dil öğrenmeleri gerektiği fikri hakim kılınmaktadır.

Pomak öğrencilerin insan ve eğitim haklarının en bariz şekilde ihlali olan bu durum, ancak Afrika’daki ‘Apartheid’ dönemi ile kıyaslanabilir. Ancak oradaki ‘Apartheid’ uygulaması kaldırılmış olmasına rağmen, 'Türk Apartheidi' ‘demokrasinin beşiğinde’ gelişmeye ve herkesi fütursuzca tehdit etmeye devam etmektedir.

Sorumuz sizedir Sayın Bakan,

Çok yönlü bir soykırıma maruz alan Pomak öğrencilerle ilgili neden bir önlem almıyorsunuz? Neden Pomakça’yı ders olarak uygulamıyorsunuz? Neden Pomakça’nın daha ayrıntılı bir şekilde incelenmesi ve öğretilmesi için Dimokritos Üniversitesi’nin 10 yıllığına finanse edilmesine dair ‘Prodromos Emfiyecioglu Önerisini’ kabul etmediniz? Neden Pomak köylerinde devlet anaokulları ve ilkokulları açmıyorsunuz?”

http://www.bttadk.org/TR/default.asp?P=NewsRead&id=122
pomaklar.com
pomaklar.com
Admin
Admin

Erkek
Mesaj Sayısı : 1529
Yaş : 51
Yaşadığınız Yer - Doğum yeri : Pomakistan
İşiniz : Yazar,araştırmacı),Siyaset
Ad Soyad & İme Prezime : Pomaklar.com
Tesekkur : 42
Puan : 1647
Kayıt tarihi : 27/05/07

Character sheet
Blog: test

http://pomaknews.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz