GLASUVA NA POMAČİ ......POMAK HALKININ SESİ
Uye olarak desteklerimizi sunalim.

Join the forum, it's quick and easy

GLASUVA NA POMAČİ ......POMAK HALKININ SESİ
Uye olarak desteklerimizi sunalim.
GLASUVA NA POMAČİ ......POMAK HALKININ SESİ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

konusu Balkanlar olan kitaplardan örnekler

2 posters

Aşağa gitmek

konusu Balkanlar olan kitaplardan örnekler Empty konusu Balkanlar olan kitaplardan örnekler

Mesaj tarafından vodolia Ptsi Ağus. 27, 2007 11:17 am

Kitap Adı:Balkanlar’da Kimlik ve Egemenlik
Yazar: Şule Kut


İstanbul Bilgi Üniversitesi öğretim üyesi ve Uluslararası İlişkiler uzmanı Prof. Dr. Şule Kut’un 1990’lar boyunca bölgede yapmış olduğu araştırmalara dayanarak kaleme aldığı makalelerini biraraya getiren Balkanlar’da Kimlik ve Egemenlik kitabı, Soğuk Savaş’ın sona erdiği 1990 sonrasında Yugoslavya’nın dağılmasıyla birlikte yeniden biçimlenen komünizm-sonrası Balkanlar’daki ulusal kimlik ve egemenlik mücadelelerine ışık tutuyor.

Balkanlar’da Kimlik ve Egemenlik’te Makedonya Cumhuriyeti’nin kuruluşundan Makedon-Yunan anlaşmazlığına, Bosna-Hersek’teki savaşlardan Sırp milliyetçiliğine, Kosova sorunundan Balkanlar’daki Arnavutluk meselesine, bölgedeki azınlık sorunlarından bölgeye uluslararası müdahalelere, Türkiye’nin Balkan politikasından Kosova Türklerinin durumuna kadar pek çok konu hem ulusal hem de uluslararası boyutlarıyla ayrıntılı biçimde ele alınıyor.

Balkanlar’ın güncel tarihine yakından tanıklık etmiş bir siyaset bilimcinin sıcağı sıcağına yapmış olduğu değerlendirmeleri içeren bu eser, milliyetçiliklerin çatışma alanı Balkanlar’da barışın 20.yüzyılın sonunda nasıl bozulduğunu anlatırken, ilk adımlarını attığımız yeni yüzyılda Balkanlar’da barışın yeniden tesisinin, ancak bölgesel ölçekte bir demokratikleşme ile mümkün olacağını üstüne basarak vurguluyor.

kitabın önsözü

http://www.bilgiyay.com/docs/books/prefaces/balkanlardakimlikveegemenlik_onsoz.pdf
avatar
vodolia
Üye
Üye

Mesaj Sayısı : 12
Ad Soyad & İme Prezime : isminiz
Sülale ismi : Sülale ismi
Tesekkur : 0
Puan : 0
Kayıt tarihi : 23/08/07

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

konusu Balkanlar olan kitaplardan örnekler Empty Geri: konusu Balkanlar olan kitaplardan örnekler

Mesaj tarafından pomaklar.com Ptsi Ağus. 27, 2007 3:28 pm

Güzel bir başlık açmışınız .
Teşekkürler.
pomaklar.com
pomaklar.com
Admin
Admin

Erkek
Mesaj Sayısı : 1529
Yaş : 51
Yaşadığınız Yer - Doğum yeri : Pomakistan
İşiniz : Yazar,araştırmacı),Siyaset
Ad Soyad & İme Prezime : Pomaklar.com
Tesekkur : 42
Puan : 1647
Kayıt tarihi : 27/05/07

Character sheet
Blog: test

http://pomaknews.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

konusu Balkanlar olan kitaplardan örnekler Empty Geri: konusu Balkanlar olan kitaplardan örnekler

Mesaj tarafından vodolia Salı Eyl. 04, 2007 11:25 am

Kendi alanında bir ilk!

Prof. Dr. Aysu Erden'in yayına hazırladığı, "Writers In Action: A Cultural Interpretation Of The Balkan Short Stories And Poems" adlı tematik seçki, Balkan öyküleri ve şiirlerini, Güney Doğu Avrupa edebiyatları öykü ve şiir incelemeleri çerçevesinde yorumluyor. Yapıtın temel yaklaşımı kısaca şöyle özetlenebilir: Bilindiği gibi Balkanlar, kültürler ve edebiyatlar arasında zengin bir diyalog ortamının var olduğu bir bölgedir. Ancak, Avrupa'nın Güney Doğu'sunu oluşturan bu bölge, tarih boyunca, politik anlaşmazlıklara, çatışmalara, savaşlara sahne oldu. Öykü ve şiire, sosyo- politik ve sosyo-kültürel incelemeler çerçevesinde yaklaşan bu çalışmada; öykü ve şiirlerin, bölge ülkelerinin alternatif tarihleri-belgeselleri olarak yorumlanabileceği görüşünden yola çıkılıyor.

Seçki, yalnızca, Balkan yazarlarının öykü ve şiirlerinin düz bir toplamından oluşmuyor. Söz konusu tematik seçkinin hazırlanmasında, temel yaklaşımı kanıtlayacak nitelikteki başarılı ve yetkin ürünlerin seçilmelerinin yanı sıra, bu ürünlerin, bölgenin tarihsel-toplumsal-politik profilini nasıl yansıttıklarını irdeleyen incelemelere de yer veriliyor.

Avrupa'nın Güney Doğu bölgesindeki ülkeler; Yunanistan, Romanya, Makedonya, Sırbistan-Karadağ, Slovenya, Bosna-Hersek, Türkiye, Hırvatistan, Arnavutluk ile Türkçe ve Rumca konuşan dil topluluklarının birarada, yanyana yaşadığı Kıbrıs; farklı kültürlerin kesiştiği bir coğrafyada yer alıyor. Bu ülkelerde "milliyetçilik" olgusu, aynı ve benzer nedenlerle öne çıkıyor. Bölge ülkelerinin sahip oldukları ortak kültürel miras, kendi aralarında baş gösteren çeşitli düzeylerdeki rekabet, dikkat çekiyor. Dolayısıyla, Balkan edebiyatları kadar, çok kültürlü-çok dilli Kıbrıs edebiyatı da, bu çalışmada, belli bir bölümde değerlendiriliyor.

"Writers In Action: A cultural Interpretation Of The Balkan Short Stories And Poems" adlı tematik seçkide yer alan öykü ve şiirlerin seçiminde, bu ürünlerin, bölgeye özgü gerçeklikler; politik sürtüşmeler, toplumsal karmaşalar, göçler, katliamlar, savaşlar ve benzeri temaları, derinlikli bir biçimde işlemiş olmalarının gerekli ön koşulu oluşturduğu anlaşılıyor. Öykü ve şiirleri değerlendiren edebi incelemelerin ise disiplinler arası olmalarına önem veriliyor. Dolayısıyla, bölgeye özgü tarihsel-toplumsal dönemleri konu edindikleri ölçüde bu çalışmada yer bulan ürünlerin yorumlanmasında, kültürel araştırmalar ve karşılaştırmalı edebiyat incelemelerinide kapsayan, disiplinler arası yaklaşımlar ağırlık kazanıyor.

Bütün bu açılardan, Balkan edebiyatlarına yönelik tematik seçkinin, ülke edebiyatlarından seçilen öykü-şiir toplamının, biraz daha ötesine geçtiği söylenebilir. Gerek yer verilen ürünlerin niteliği, gerek eleştirel yazıların ele aldığı konular nedeniyle, bölge edebiyatlarının genel bir görünümünü sergilemenin amaçlandığı da, bu değerlendirmeye eklenebilir. Prof. Dr. Aysu Erden’in yayına hazırladığı bu seçkinin, bir pilot çalışma olduğunu ve bu çalışmanın ilk cildini oluşturduğunu da, özellikle belirtmek gerekiyor. İngilizce olarak hazırlanan büyük emek ürünü bu çalışma, bu yönüyle de, Türkiye yayıncılık sektöründe bir ilk yapıttır ve bu başarısından dolayı Prof. Dr. Aysu Erden’i ayrıca kutlamak gerekir.

14 Şubat Dünya Öykü Günü, Ankara Öykü Günleri ve benzeri etkinliklerden yola çıkılarak, Türkiye Edebiyatçılar Derneği ile Türkiye PEN merkezi Çeviri ve Dil Hakları Komitesi'nin katkılarıyla hazırlanan bu tematik seçki, öyle umuyorum ki, Uluslararası PEN merkezine, Uluslararası PEN merkezi Çeviri ve Dil Hakları Komitesi'ne, farklı ülkelerin PEN merkezlerine de tanıtılacak ve hak ettiği ilgiyi görecektir.

Gökhan Cengizhan
Türkiye Edebiyatçılar Derneği
Genel Başkanı
avatar
vodolia
Üye
Üye

Mesaj Sayısı : 12
Ad Soyad & İme Prezime : isminiz
Sülale ismi : Sülale ismi
Tesekkur : 0
Puan : 0
Kayıt tarihi : 23/08/07

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz