GLASUVA NA POMAČİ ......POMAK HALKININ SESİ
Uye olarak desteklerimizi sunalim.

Join the forum, it's quick and easy

GLASUVA NA POMAČİ ......POMAK HALKININ SESİ
Uye olarak desteklerimizi sunalim.
GLASUVA NA POMAČİ ......POMAK HALKININ SESİ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

BELENE İŞKENCESİNE TAZMİNAT DAVASI.

Aşağa gitmek

default BELENE İŞKENCESİNE TAZMİNAT DAVASI.

Mesaj tarafından pomaklar.com Perş. Ara. 16, 2010 12:56 pm

MERKEZİ BURSA’da olan Balkanlarda Adalet, Halklar Kültür ve Dayanışma Derneği (BAHAD) Başkanı Eşref Kahraman, Bulgaristan’da Jivkov döneminde yapılan asimilasyona karşı başlattıkları hukuk mücadelesini sürdürüyor. Jivkov döneminde Belene Kampı’nda baskı gören BAHAD’ın Başkanı Eşref Kahraman, Bulgaristan’da gördüğü işkencenin karşılığı olarak 500 bin leva (yaklaşık 550 bin lira) tutarında tazminat davası açtı. Kahraman, açtığı bu davanın Jivkov zulmüne maruz kalan için bir emsal olacağını söyledi.

Bulgaristan’da Jivkov döneminde soydaşlara karşı 1982-1989 yılları arasında uygulanan asimilasyonun takipçisi olan BAHAD, Bulgaristan’da topladığı belge ve bilgilerle, Avrupa Konseyi, Avrupa Parlamentosu, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Konseyi ve Avrupa Komisyonu’nda başlattığı hak arama mücadelesini sürdürüyor. Jivkov döneminde Belene Kamplarında uzun süre tutulan BAHAD Başkanı Eşref Kahraman, Belene’de kaldığı süre içersinde Bulgaristan’ın kendisine ödemesi için geçen 17 Kasım tarihinde Kırcaali’de, Bulgaristan’ın, İçişleri Bakanlığı, İstihbarat Daire Başkanlığı ve savcılığa karşı toplam 500 bin leva karşılığında tazminat davası açtı.

Jivkov döneminin hesabını sormak için son 5 yıl içersinde verdikleri mücadelede sona çok yaklaştıklarını söyleyen Eşref Kahraman, “Belene Kampı’nda olup bitenleri benden daha iyi kimse anlamaz. Çünkü orada zulmü yaşayanlardan biri de bendim. Başlattığımız hukuk mücadelesi kapsamında Bulgaristan’ın hakkımızı ödemesi için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne de dava açtık. Bu dava, Bulgaristan’da iç hukukun tükenmemesi nedeniyle görülemedi. Bu sebeple, Bulgaristan İçişleri Bakanlığı, İstihbarat Daire Başkanlığı ve savcılığının bana 500 bin Leva tazminat ödemesini istedim. Bu konuda dava açtım. Bulgaristan’da yapılacak yargılama sonrası iç hukuk sonuçlanınca davayı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşıyacağım. Buradan çıkacak olan sonuç, Jivkov döneminde, Belene kampında tutulanlara, isimlerinin zorla değiştirilmesi istenilenlere, zorunlu göçe zorlananlara emsal oluşturacak” dedi.

BULGARİSTAN’DAN NE İSTİYORLAR?

BAHAD olarak Bulgaristan’daki gayrimenkullere yönelik çalışmaları sürdürdüklerini belirten Kahraman, açtıkları davaların intikam almak değil, mağduriyetlerini gidermek için olduğunu söyledi. Kahraman, tek isteğinin Bulgaristan’daki sosyal haklarını ve topraklarını geri almak olduğunu ifade ederek, yaşadıkları zulme karşı da hak ettikleri tazminatları alacaklarını sözlerine ekledi
pomaklar.com
pomaklar.com
Admin
Admin

Erkek
Mesaj Sayısı : 1529
Yaş : 50
Yaşadığınız Yer - Doğum yeri : Pomakistan
İşiniz : Yazar,araştırmacı),Siyaset
Ad Soyad & İme Prezime : Pomaklar.com
Tesekkur : 42
Puan : 1647
Kayıt tarihi : 27/05/07

Character sheet
Blog: test

http://pomaknews.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz