GLASUVA NA POMAČİ ......POMAK HALKININ SESİ
Uye olarak desteklerimizi sunalim.

Join the forum, it's quick and easy

Uye olarak desteklerimizi sunalim.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

İskana Tabi Tutulanların Türkleştirilmesi:

4 posters

İskana Tabi Tutulanların Türkleştirilmesi: Empty İskana Tabi Tutulanların Türkleştirilmesi:

Mesaj tarafından pomaklar.com Perş. Mayıs 21, 2009 2:17 pm

İskana Tabi Tutulanların Türkleştirilmesi:

1930 yılında İçişileri Bakanlığı tarafından yayınlanan gizli bir genelde aydınlatıcı bir nitelik taşımaktadır.
Genelge : ''Yabancı lehçelilerin anadilerini türkçe kılınmak suretiyle Türk camiasına kazandırılması,valilerin sorumluluğuna tevdi etmekteydi.Bunu gerçekleştirmek için uygun usul ve araçları bulmak valilerin göreviydi.Bu politikanın ortak noktaları arasında su hususlar bulunmalıydı:

1-Yabancı lehçelerle konuşan köy ve nüfuslarının belirlenmesi.

2-Bu tür köylerin küçük olanlarını civardaki Türk köylerine dağıtmak.

3-Yabancı lehçeli olanların köy ve mahalle kurmalarını engellemek.

4-Yabancı lehçelilerin bulundukları yerlerdeki memurları,mutlaka o yabancı lehçeyi konuşmayan Türklerden seçmek.

5-Türkçe konuşmanın ve ''som Türklüğe '' mensup olmanın sadece şerefli değil aynı zamanda karlı bir iş olduğunu göstermek.

6-Türk kızlarını Türkçe konuşmayanlarla evlendirmeye özendirmek.

7-Yabancı lehçeyle konuşanların kıyafetlerini,şarkılarını,oyunlarını,düğün ve diğer geleneklerini kötü göstermek,bu kişilerin ve ailelerinin isim ve lakaplarını Türkçeleştirmek,onları hiçbir zaman,Boşnak,Tatar,Çerkez,Laz,Kürt,Abaza,Gürcü,Pomak vs. diye adlandırmamak,köylerin o lehçedeki isimlerini değistirmek ve evlerinde ve aralarında Türkçe konuşmaya zorlayarak onlara yürekten"Türküm" dedirtmek.
Özetle"dillerini,adetlerini ve dileklerini Türk yapmak,Türkün tarihine ve bahtına bağlamak her Türk'e teveccuh eden milli ve muhim bir vazifedir.

Kaynak:"İskana Tabi Tutulanların Türkleştirilmesi" Uygulamasına ilişkin Gizli Genelge.No:1/28(Ankara 1930). aktaran Ahmet Yıldız 'Ne Mutlu Türküm Diyebilene' syf:289

En son POMAK tarafından C.tesi Haz. 13, 2009 11:06 am tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
pomaklar.com
pomaklar.com
Admin
Admin

Erkek
Yaşadığınız Yer - Doğum yeri : Pomakistan
İşiniz : Yazar,araştırmacı),Siyaset
Ad Soyad & İme Prezime : Pomaklar.com
Tesekkur : 42

Character sheet
Blog: test

http://pomaknews.com

İskana Tabi Tutulanların Türkleştirilmesi: Empty Geri: İskana Tabi Tutulanların Türkleştirilmesi:

Mesaj tarafından cahit Salı Mayıs 26, 2009 7:13 pm

Değerli Admin
Bu acıklamış olduğun belge yaşadığımız devletin bizler gibi olan göcmen insanlara uygulamış olduğu bir sindirme politakısıdır. bu tür belgeleri ortaya cıkarak bizlere büyük iyilik yapmış bulunmak tasın selamlar
cahit
cahit
Üye
Üye

Erkek
Yaşadığınız Yer - Doğum yeri : can ilyasağa
İşiniz : işci
Ad Soyad & İme Prezime : Cahit Yonar
Sülale ismi : Mizammivi
Tesekkur : 3

Character sheet
Blog:

İskana Tabi Tutulanların Türkleştirilmesi: Empty Geri: İskana Tabi Tutulanların Türkleştirilmesi:

Mesaj tarafından pomaklar.com C.tesi Haz. 13, 2009 11:05 am

Tesekkurler Cahit.
Ulasabildigimiz belgeleri aktarmaya cabaliyoruz.
Bunu art niyetsiz yorumsuz aktarmak amacimiz.
Toplumlar tarihleriyle ne kadar cesurca(iyi veya kötu de olsa) yuzlesirse o kadar ileriye daha cagdas bir sekilde yol alabilir inancindayim.
pomaklar.com
pomaklar.com
Admin
Admin

Erkek

Character sheet

Mesaj tarafından Filiz Konstantin Perş. Ocak 21, 2010 4:24 pm

Önemli bir yasal döküman. Paylastiginiz icin tesekkür ederim. Neden böyle bir politika izlendi sizce? Hakikatten ardinda sadece kötü niyetmi vardi? Belki meslegim geregi ben madalyonun tek tarafindan bakmayi degil iki tarafinada gözatma taraftariyim.
Filiz Konstantin
Filiz Konstantin
Yeni Üye
Yeni Üye

Kadın
Yaşadığınız Yer - Doğum yeri : Berlin - Istanbul
İşiniz : Sosyalpedagok, Sosyaldanışman
Ad Soyad & İme Prezime : Filiz Konstantin
Sülale ismi : Ceylanka
Tesekkur : 10

Character sheet
Blog:

http://www.ffk-therapie.eu

Mesaj tarafından pomaklar.com Perş. Ocak 21, 2010 4:43 pm

Filiz Konstantin demiş ki:Önemli bir yasal döküman. Paylastiginiz icin tesekkür ederim. Neden böyle bir politika izlendi sizce? Hakikatten ardinda sadece kötü niyetmi vardi? Belki meslegim geregi ben madalyonun tek tarafindan bakmayi degil iki tarafinada gözatma taraftariyim.

Tabiki gercegin iki yönu vardir tipki demir para gibi bi rtarafi yazi diger tarafi turadir ama hangi yönu görurseniz görun gördugunuzun para olduguna yemin edebilirsiniz.
Turklestirilme olayina aslinda osmanli dönemine geri dönerek bakmakta fayda var gibime geliyor.
Dusunun kitalar arasi bir imparatorluk mevcut ve dunyada milliyetcilik akimlariyla beraber turklerde dogal olarak kendi devletlerini kurmaya ve osmanliyi tekrar Turklestirme hamlelerine basladilar, ama bunu yaparken tabiki kendilerine asil anavatan diyebilecekleri(cunku artik asyali bir toplum degildiler en azindan anadolu ve balkanlara gelmis olanlar) bu topraklarda bir yer secmeleri gerekmekteydi ve Anadolunun yari yariya zaten turk olmasindan kaynakli hemde ordakileri turk unsuru icerisine giremiyecekleri daha kolay disariya atabileceklerine olan inancla hamleler basladi.Ittiat ve terakki politikasi osmanlinin son döneminde cok ciddi ve kapsamli bir nufus muhendisligi yurutmeye basladi ve ilk elden ermeniler, sonrasinda rumlar anavatan diye belirlenen sinirlarin disina cikarildi(bu konular hakkinda yeterince cok kaynak mevcut )ilk baslarda turkluk temel alinmis olsada buna muslumanlikta temel teskil ediyordu(öyle olmasaydi anadoludan hristiyan turkler yunanistana surulmezlerdi).
Konumuza döner isek fazla uzatmaya girmeden,özcesi benim fikrim ciddi anlamda bir kötuniyet yoktu(ama sonuclari itibariyle kulturel soykirim sözkonusu oldu) Olaya birde koskoca cihan imparatorlugundan anadolu devletine kadar dusmus bir halki dusunun ve dogaldirki kendini koruma refleksi sonucu kendi disindakileri tamamen dusman görme egilimi yuksek olacaktir.Kaldiki ittiatci kadrolar balkan kökenli olmasi ve özellikle balkanlarin kaybedilmesi sonucu olusan travma devlet örgutlenmesinin hucrelerine kadar yansidi.Sonucunda tabiki kendisinden baskasinin yasama sansi olmayacagi bir devlet örgutlenmesine gidildi.Cunku ortada o döneme kadar ici doldurulmamis bir turklukten baska birsey yoktu.Bu eldeki malzemeden ulus yaratma mucadelesi kendi acilarindan haklilik tasiyabilir.Olayi yasanilan kosullarda dusunur isek elbetteki cok fazla söze gerek kalmiyor.
Ama artik gunumuz yuzyilinda bu tur korkularin hala asilamamis olmasi hala bu politikalarin direk yada dolayli surmesi asil sorunu yaratiyor.
Yukaridaki belgeyi foruma aktarma sebebim ise tarihle yuzlesmek gerektigine inanmamdir.Yoksa tek gözlukle olaylara bakip birilerine " tu kaka" demek anlami tasimamaktadir.
Kimseninde böyle yapmasini istemem.
pomaklar.com
pomaklar.com
Admin
Admin

Erkek

Character sheet

Mesaj tarafından Filiz Konstantin Perş. Ocak 21, 2010 11:54 pm

Sevgili arkadasim (ismini bilmedigim icin böyle hitap etmek durumunda kaldim, lütfen bagisla)
Belgeyi foruma yüklemeni kesinlikle cok yerinde ve dogru buluyorum. Bunu kesinlikle bilmeni istiyorum. Tabiiki tarihe bakip yüzlesecegiz, benim arzum bu yüzlesmede gecmisten bu güne kin, nefret, kizginlik yerine anlayisida tasimak. Öyle bir yüzyilda yasiyoruzki, tek tarafli bakislar parcalanmalari beraberinde getiriyor. Irkcilik, ayrimcilik kinadiklarimizin arasina girerken bizde kinamaya basliyoruz. Globallesen bir yüz yil bu yüzyil ve irk, din ayrimi yapmadan human bir catida toplanma taraftariyim. Türkiye catisi altinda 67 millet yasamakta, ben hepimizi bu catida biraraya gelmis, birbirimizden cok sey ögrenebilecegimiz imkan olarak bakiyorum. Kürt dostum, ermeni dostum, macir dostum, pomak dostum, türkte dostum. Herbiri diliyle, diniyle, örf, adetiyle bir zenginliktir. Türkiye catisi altinda toplanmis bir hazine. Türkce konusmak ortaklasa kurabildigimiz iletisimdir ve dil komunikasyonda önemli bir faktör degilmi? Gecmiste izlenmis olan muhakkak yanlis politika, baski olmustur, buna tamamen katiliyorum, o zaman icin belki o politika dogru olaniydi. Bu gün bizler onlarin izinden gitmeden elele verebiliriz, degilmi?
Sonsuz sevgiler
Filiz Konstantin
Filiz Konstantin
Yeni Üye
Yeni Üye

Kadın
Yaşadığınız Yer - Doğum yeri : Berlin - Istanbul
İşiniz : Sosyalpedagok, Sosyaldanışman
Ad Soyad & İme Prezime : Filiz Konstantin
Sülale ismi : Ceylanka
Tesekkur : 10

Character sheet
Blog:

http://www.ffk-therapie.eu

Mesaj tarafından pomaklar.com Cuma Ocak 22, 2010 11:58 am

Dediklerinize katiliyorum.Bu yuzdendirki bu tur belgeleri buldukca aktarmak gerektigine inaniyorum.Ortada bilinmezlikler azaldigi oranda dusmanliklarda azalacagina inaniyorum.Cunku insan psikolojisi bilinmeyenden korkar, o bilinmeyen uzerine olusacak söylenceler insani korkutur bu korku savunma degil saldirganlikta dogurur ve korkunun etkisiyle baskasini yaninda barindirmaz.Oysa bizlerin gelinen cagda bir arada yasamak zorunda oldugumuz gibi bir gerceklikte vardir.Kan davasi gudusuyle hareket etmek ciddi oranda bu gudunun sahibine ilk basta zarar verecektir.

Bu arada ismim ibrahim (profilimde yaziyor Smile)
Cok guzel ve degerli dusuncelerinizi paylastiginiz icin tesekkurederim.
pomaklar.com
pomaklar.com
Admin
Admin

Erkek

Character sheet

Mesaj tarafından anton.aldemir Perş. Mayıs 22, 2014 4:49 pm

En büyük iskanlar, dolup tasan Trakya'dan sonra Marmara Denizinin dogu kiyisindaki Izmit, ve Sakarya nehri cevresi olmus, kendi istegiyle veya heveslendirilerek getirilen muhacirler, mübadiller sistematik sekilde ayni mevkiilerde ve yerlilere yakin, köy kurmalari saglanmis, türklestirme amaci planlanmis ve bunda cokta basarili olunmustur. Bugun 5. hatta 6. kusak olan 93 harbi muhacirlerinin torunlari türkten daha türk yapiliverilmislerdir.
anton.aldemir
anton.aldemir
Yeni Üye
Yeni Üye

Erkek
Yaşadığınız Yer - Doğum yeri : Švejcarija - Nikomedija
İşiniz : Brizrabota
Ad Soyad & İme Prezime : Anton Aldemir
Sülale ismi : Veyisoğulları - Kandıra
Tesekkur : 6