GLASUVA NA POMAČİ ......POMAK HALKININ SESİ
Uye olarak desteklerimizi sunalim.

Join the forum, it's quick and easy

Uye olarak desteklerimizi sunalim.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Site neden kuruldu? Neyi hedefliyor?

5 posters

Site neden kuruldu? Neyi hedefliyor? Empty Site neden kuruldu? Neyi hedefliyor?

Mesaj tarafından pomaklar.com C.tesi Ocak 31, 2009 4:47 pm

Sitemiz Neden kuruldu, Neyi hedefliyor?

Öncelikle tüm ülkelerde yaşayan( Türkiye,Bulgaristan,Yunanistan,Makedonya basta olmak üzere tüm her yer) Pomaklara hitab edebilecek bir çizgide olacağız.

Tüm ülkelerdeki Pomak halkının mensuplarını birleştirici bir tutum sergilenecektir.

Yönümüz ne Türkiye ne Bulgaristan nede Yunanistan olmayacaktır.

Yaşadığımız ülkeler arası bir dostluk ve kültürel köprü olabilme çabası içerisinde olacak ve Pomakların hassasiyetlerini gözardı etmeden yaşanılan ülkenin hassasiyetlerine uygun bir çizgisi olacaktır.

Pomaklara ,Pomak halkinin bir mensubu olduklari bilincini tasimayi temel hedeflerimiz arasinda olacaktir.

Olusturulan sitemiz tum bölge ulkeleri tarafindan kendi kultur ve gelenekleri ve tarihi olarak yansittiklari bizden caldiklarini kiskanclikla sahip cikacak ve bunu cesurca dile getirecektir.

Ilerki safhalarda tum ulkelerdeki Pomak halkinin kaynasmasi amaciyla etkinlikler duzenleme hedeflerimiz arasindadir.

Her ulkede yasayan Pomaklar ne kadar birbirinden haberdar ve birbiriyle iletisim icerisinde olursa guclenecek ve yanlizlik hissini yenecektir.Bu bakisla bu misyonu yerine getirmek icin caba sarfetedecegiz.

Pomak tarihini gun yuzune cikartip Pomak kimliginin alelade basit ve sahiplenilmesine gerek olmayan bir kimlik olmadigini kitlelere ulastirmak ve bu konuda caba icerisinde olacaktir.

Sitemiz Pomak kimligine bir halk kimligi, aidiyet bilinci olarak bakmakta ve bu konuda tartismalara izin vermeyecektir.Sadece Pomak halkinin varligini kabul edenler ile birlikte olacaktir.

En önemlisi sitemiz demokratik tarzda olusan örgutlenmeleri destekleyecek ve bu örgutlenmelerin kurulmasini tesvik edici tarzda yayin yapmacaktir.

Hicbir kisi,kurum ve devlet aleyhine yayin yapmayacak.Fakat elestiri yapma hakki sakli kalmak kosuluyla.

Gelisen her meseleye Pomak halkinin cikarlari dogrultusunda yaklasacak bu tarzda yayinlarini surdurecektir.

https://pomak.yetkin-forum.com yönetimi

En son POMAK tarafından Salı Ocak 17, 2012 2:56 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 5 kere değiştirildi
pomaklar.com
pomaklar.com
Admin
Admin

Erkek
Yaşadığınız Yer - Doğum yeri : Pomakistan
İşiniz : Yazar,araştırmacı),Siyaset
Ad Soyad & İme Prezime : Pomaklar.com
Tesekkur : 42

Character sheet
Blog: test

http://pomaknews.com

Site neden kuruldu? Neyi hedefliyor? Empty Geri: Site neden kuruldu? Neyi hedefliyor?

Mesaj tarafından hakan486 C.tesi Mart 07, 2009 5:42 pm

Her ulkede yasayan Pomaklar ne kadar birbirinden haberdar ve birbiriyle iletisim icerisinde olursa guclenecek ve yanlizlik hissini yenecektir.Bu bakisla bu misyonu yerine getirmek icin caba sarfetedecegiz.

öncelikle hepinize hayırlı günler dilerim yukardaki cümleye istinaden bende birşey yazmak istedim yanlizlik hissini yenecektir cümlesi bu fikri beyan eden dostlara etki etmesin yanlızlık allaha mahsusdur.dünyada bilsenizki 2 fikirdaşınız kalmış bu sizin için hayalden öteye hertürlü gerçekliği ve ideol edindiğiniz gayeyi gerçekleşdirmeye olanak sağlayacak hertürlü fasıf ve maneviyata sahip olacağınızın bir delilidir ki yıllarca devletsiz bir avuç toprağa hasret kalan israiloğulları bile kültür ve dayanışma içerisinde olup her ne kadarda tasvip etmediğimiz bir anlayışla kurulu düzene sahip bir devletin topraklarını istila ederek emellerine ulaşa bilmiş ise burada toplanan kardeşlerimizinde yüreklerindeki aşk ve maneviyatla önlerinde hiç bir engelin bulunamayacağının idrakı içerisinde bulunulmalı...moderatörümüzün kullandığı şu cümleyanlizlik hissini yenecektir aslında herşeyin özüdür...yanlızlık hissini yenmenin zamanıdır
hakan486
Yeni Üye
Yeni Üye

Erkek
Yaşadığınız Yer - Doğum yeri : NAZİLLİ-Mannheim
İşiniz : esnaf
Ad Soyad & İme Prezime : hakan akçakaya
Tesekkur : 4

Site neden kuruldu? Neyi hedefliyor? Empty Geri: Site neden kuruldu? Neyi hedefliyor?

Mesaj tarafından ahmet soysal Salı Tem. 28, 2009 2:15 pm

siteye kabul edilmemden dolayı yönetime teşekkürlerimi sunarken
genel amaçlar çerçevesinde pomak kültürü ve sağlayacağı kaynaşmanın bir ferdi olarak elimizden gelen gayret ve yardımımızı esirgemeden kollektif çalışmaya endekslenmeyi görev sayarım.pomakların kendi benliklerini kültürlerini gelenek ve göreneklerini en iyi bir biçimde şekillendirip halkımıza empoze etmek şiarımız olur inşallah.yardımlarımız olursa amenna...
ahmet soysal
ahmet soysal
Yeni Üye
Yeni Üye

Erkek
Yaşadığınız Yer - Doğum yeri : eskişehir
İşiniz : emekli
Ad Soyad & İme Prezime : ahmet soysal
Tesekkur : 1

Character sheet
Blog:

Mesaj tarafından sevil Ptsi Ağus. 17, 2009 2:27 pm

mrb pomak dostlarım. ben siteye yeni üye oldum. bir çerkezim bir lazım ya da boşnağım denildiğinde herkes biliyor da pomağım denildiğinde ne yazık ki kimse anlamıyor. neden bu kadar azınlıkta ya da geri planda kaldık? bunun sorumlusu kimler bilemiyorum ama benim de doğrusunu söylemek gerekirse pek bir bilgim yok pomaklar hakkında. ne y6azık ki bir pomak olarak bunu ifade etmekten esefle utanıyorum ama yapılacak birşeylerin olduğunu düşündüm ve bu siteyi buldum. umarım hep beraber elimizden geleni yaparız.
sevil
sevil
Yeni Üye
Yeni Üye

Kadın
Yaşadığınız Yer - Doğum yeri : üsküdar- eskişehir
İşiniz : öğrenci
Ad Soyad & İme Prezime : sevil gül
Tesekkur : 2

Mesaj tarafından pomaklar.com Ptsi Ağus. 17, 2009 2:38 pm

sevil demiş ki:mrb pomak dostlarım. ben siteye yeni üye oldum. bir çerkezim bir lazım ya da boşnağım denildiğinde herkes biliyor da pomağım denildiğinde ne yazık ki kimse anlamıyor. neden bu kadar azınlıkta ya da geri planda kaldık? bunun sorumlusu kimler bilemiyorum ama benim de doğrusunu söylemek gerekirse pek bir bilgim yok pomaklar hakkında. ne yazık ki bir pomak olarak bunu ifade etmekten esefle utanıyorum ama yapılacak birşeylerin olduğunu düşündüm ve bu siteyi buldum. umarım hep beraber elimizden geleni yaparız.

Aramiza hosgeldin sevil.
Taninmiyoruz cunku biz ne kadar sesimizi duyurduk, kac tane pomak muzigi ureten sarkicimiz var, kac tane pomak folklorunu oynayan frubumuz var (benim bildigime dirnede bir bayan grubu var sadece)
ve en önemlisi dedigin cerkezlere bakar isen dernekler federasyonlari bile var, bosnaklar devletlesti(balkanlarda pomak soyu haricinde herkez hemen hemen devletlestiler) , tamam yasadigimiz kosullar göc sonrasi , cumhuriyet kurulduktan sonra olusturulan hava vb vb cok etken var bizim asimilasyona yönelmemize ama biz dur demek icin bu gune kadar ne yaptik denirse son 3-4 yili bir kenara birakir isek kocaman bir HISBIRSEY cikar karsimiza.
Manisada bir balkan muslumanlari senligi yapilmaya kalkildi (özellikle pomak ismini kullanamadilar), oysa pomak köylerini davet ediyorlardi ve duzenleyenlerin egilimi Pomak kesiminden olusmakta idi.Balkan muslumanlari ismini bile tasiyamadan son 2 yildir balkan turkleri senligi olarak isim degistirdiler, ama gelen guruplar yine rodoplarin orjinal Pomak köylerinin guruplari.Acaba soruyormuyuz neden biz pomak ismimizi kullanamiyoruz.Engel nerde?
Bu yuzden birlik olmak ve birseyleri pratikte uretmek zorundayiz.Dernekler kurmak, yayinlar cikarmak, kulturumuzu tanitici sergiler acmak en önemlisi en azindan yilda bir defada olsa turkiye pomaklari kultur festivali olarak bir senlik.Bunlar guzel hayaller , her pomak dostumun istedigina eminim.Ama istemek sadede beynimizde gerceklesiyor , pratik adimlara yansimiyor mesele burda birazda.
pomaklar.com
pomaklar.com
Admin
Admin

Erkek

Character sheet

http://pomaknews.com

Mesaj tarafından sevil Ptsi Ağus. 17, 2009 2:44 pm

evet çok doğru. dediğim gibi ben bile sadece pomak olduğumu biliyorum. dedemler selanik karacaovadan göçetmişler. şimdi annemler allahtan dilimizi yaşatıyorlar ama ben istanbulda yetiştiğim için dil konusunda oldukça yetersiz kaldım. ve belki benden sonra gelecek kuşak kökenini bile bilmeyecek. bence bu çok acı bir durum. kesinlikle bir an önce pratiğe geçmek zorundayız. bu konuda bize düşen görevler neyse lütfen bizi bilgilendirin sn adminikmiz.
sevil
sevil
Yeni Üye
Yeni Üye

Kadın
Yaşadığınız Yer - Doğum yeri : üsküdar- eskişehir
İşiniz : öğrenci
Ad Soyad & İme Prezime : sevil gül

Mesaj tarafından proboskis Çarş. Ocak 13, 2010 8:27 pm

arkadaslar önce bu siteyi acana tşk ama suradan sun u söylemek isterim p0omaklar malesef hep bugün bagımsız olmuş ülkelerin (türkiye bulgaristan yunanistan makedonya arnavutluk kosova...)menfaatleri dogrultusunda kullanılmış aslında bugün sayıları cok cok fazla olan ama ne yazıkki bir bagımsız devleti kuramayan bir millettir ve cok acıdırki özde pomak olanlar bugün kendilerini arnavut boşnak makedon bulgar sanmalırıdır bununda nedeni dilimizin lehcemizin sınırlarımızın olmamasıdır bugün yaptıgım arastırmalar pomakların asıl vatanının rodopların güneyi dogu makedonya ve batı trakyayaı kapsayan bölümüdür haritayı siz cıkarabilirsiniz karısık ama önemli bir konu ilgilenenlerin bu dogrultuda bakmaalarını rica ediyorum ... saygılarımla
proboskis
proboskis
Üye
Üye

Erkek
Yaşadığınız Yer - Doğum yeri : izmir
İşiniz : operator
Ad Soyad & İme Prezime : kaşif efe

Mesaj tarafından pomaklar.com Çarş. Ocak 13, 2010 9:12 pm

proboskis demiş ki:arkadaslar önce bu siteyi acana tşk ama suradan sun u söylemek isterim p0omaklar malesef hep bugün bagımsız olmuş ülkelerin (türkiye bulgaristan yunanistan makedonya arnavutluk kosova...)menfaatleri dogrultusunda kullanılmış aslında bugün sayıları cok cok fazla olan ama ne yazıkki bir bagımsız devleti kuramayan bir millettir ve cok acıdırki özde pomak olanlar bugün kendilerini arnavut boşnak makedon bulgar sanmalırıdır bununda nedeni dilimizin lehcemizin sınırlarımızın olmamasıdır bugün yaptıgım arastırmalar pomakların asıl vatanının rodopların güneyi dogu makedonya ve batı trakyayaı kapsayan bölümüdür haritayı siz cıkarabilirsiniz karısık ama önemli bir konu ilgilenenlerin bu dogrultuda bakmaalarını rica ediyorum ... saygılarımla

Bahsettigin noktalar sitemiz olarakta benim kisisel olarakta tespit ettigim noktalardir.Tamda bu noktada kimligine sahip cikacak ilerici insanlarin bu duruma sahip cikmasi,hakkimiz olanlarin hak olarak taninmasi mucadelesini vermesi gerekmektedir.Bu yuzden pomak meselesine pomaklarin kirmizi cizgileri tespit edilerek harekete gecirilmesi gerektigine inaniyoruz.
Pomaklarin anavatani noktasindada hemfikiriz.Zaken ayrkiri bir söylem henuz duymadim bu konuda.Forumumuzda olan timras cumhuriyetide haritasida incelenirse sizin bahsettiginiz(dönemin kosullarindan kaynakli her bölgeyi kapsayamami solsada) bölge ortaya cikmaktadir.
Yorumlariniz icin tesekkurler.
pomaklar.com
pomaklar.com
Admin
Admin

Erkek

Character sheet