GLASUVA NA POMAČİ ......POMAK HALKININ SESİ
Uye olarak desteklerimizi sunalim.

Join the forum, it's quick and easy

Uye olarak desteklerimizi sunalim.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Pomakların Bir Örgütlenmeye İhtiyaçları Varmı?

+6
pomakjumer
uzulmez12
AYDANUR
sinko
KARANLIKlı
pomaklar.com
10 posters

1 sayfadaki 2 sayfası 1, 2  Sonraki

Pomakların Örgütlenmesi Gerekirmi?

Pomakların Bir Örgütlenmeye İhtiyaçları Varmı? Vote_lcap72%Pomakların Bir Örgütlenmeye İhtiyaçları Varmı? Vote_rcap 72% 
[ 281 ]
Pomakların Bir Örgütlenmeye İhtiyaçları Varmı? Vote_lcap23%Pomakların Bir Örgütlenmeye İhtiyaçları Varmı? Vote_rcap 23% 
[ 88 ]
Pomakların Bir Örgütlenmeye İhtiyaçları Varmı? Vote_lcap3%Pomakların Bir Örgütlenmeye İhtiyaçları Varmı? Vote_rcap 3% 
[ 11 ]
Pomakların Bir Örgütlenmeye İhtiyaçları Varmı? Vote_lcap2%Pomakların Bir Örgütlenmeye İhtiyaçları Varmı? Vote_rcap 2% 
[ 9 ]

Toplam Oylar : 389

Anket kapatıldı

Pomakların Bir Örgütlenmeye İhtiyaçları Varmı? Empty Pomakların Bir Örgütlenmeye İhtiyaçları Varmı?

Mesaj tarafından pomaklar.com Cuma Tem. 06, 2007 3:39 pm

Pomakların bir örgütlenmeye ihtiyacı varmı sizce?

Var diyorsanız nasıl bir ötgütlenme olmalı diye yorum yazarsanız daha verimli olur.

Yok diyorsanız neden gerek olmadığını yazarsanız daha verimli olur.

Katılan arkadaşlara teşekkürler.

En son tarafından Paz Tem. 08, 2007 11:26 am tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
pomaklar.com
pomaklar.com
Admin
Admin

Erkek
Yaşadığınız Yer - Doğum yeri : Pomakistan
İşiniz : Yazar,araştırmacı),Siyaset
Ad Soyad & İme Prezime : Pomaklar.com
Tesekkur : 42

Character sheet
Blog: test

http://pomaknews.com

Pomakların Bir Örgütlenmeye İhtiyaçları Varmı? Empty Geri: Pomakların Bir Örgütlenmeye İhtiyaçları Varmı?

Mesaj tarafından pomaklar.com Cuma Tem. 06, 2007 4:00 pm

Konuyu açan olarak ilk cevabıda vermek istiyorum.
Ben evet diyorum.

Sebebi ise Pomak halkının yüzyıllardır etrafında örülen yoketme çemberine rahmen hala ayakta kalmış olmasının bir anlamı olmalı ve bunca zamandır bilinçli veya bilinçsiz olarak yapılan dirence sahip çıkılması açısından Pomak halkı (şekil önemli olmamakla beraber) acilen örgütlenmek ve kendi kültürlerini dillerini tarihlerini araştırıp geliştirme ve halklar bahçesinde kendi renkleriyle var olmalıdırlar.

Bu gün bakıyoruz yanlış saplantılara varılmakta ve Örneğin Makedonyadan gelen Pomaklar ''makedonyadan gelenleri yaşatma derneği'' vb.lerini kuruyor.
Bulgaristandan gelen Pomaklar Göçmen dernekleri yada Bulgaristan macırları vb. şekillerde dernekleşmelere yöneliyor.
Burda dikkat edilmesi gereken vede sorulmaı gereken neden bunları kuranlar Pomak ismini kullanmıyor derneklerinde.
Bana göre kullanmalıdırlar.
Bu tarz örgütlenmeleri Pomak derneklerine dönüştürmek gerekli bence.
pomaklar.com
pomaklar.com
Admin
Admin

Erkek

Character sheet

Pomakların Bir Örgütlenmeye İhtiyaçları Varmı? Empty Geri: Pomakların Bir Örgütlenmeye İhtiyaçları Varmı?

Mesaj tarafından KARANLIKlı Cuma Tem. 27, 2007 7:03 am

söylediklerine katılıyorum çok haklısın...teşekkürler...
KARANLIKlı
KARANLIKlı
Moderatör
Moderatör

Kadın
Yaşadığınız Yer - Doğum yeri : İstanbul (kırklareli-Demirköy)
İşiniz : Öğrenci
Ad Soyad & İme Prezime : Şeyma
Sülale ismi : Kalar
Tesekkur : 7

Character sheet
Blog: Blog

Mesaj tarafından sinko Paz Eyl. 02, 2007 2:31 pm

Ben de evet diyorum.Çünkü bir toplum varsa,bir çatı altında olmalıdır.Bir radyo istasyonu ile anlaşmalıyız.İletişimimiz artar diye düşünüyorum.
sinko
sinko
Üye
Üye

Erkek
Yaşadığınız Yer - Doğum yeri : Bursa/Nilüfer
Ad Soyad & İme Prezime : isminiz
Sülale ismi : Sülale ismi
Tesekkur : 0

Mesaj tarafından AYDANUR Paz Eyl. 02, 2007 6:06 pm

BEN SİNKONUN ÖNERİSİNE SICAK BAKIYORUM.NEDEN DERSENİZ,HERBİRİMİZ AYRI YERLEŞİM YERLERİNDEYİZ.NE ŞEKİLDE VE NASIL BİR DERNEK KURULABİLİR Kİ? AMA RADYO YAYINI OLURSA DAHA ÇOK KİŞİYE ULAŞMA ŞANŞIMIZ OLUR KANISINDAYIM...
POMAK İSMİNE KULLANMAYAN DERNEKLER İÇİN TEK SÖYLEYECEĞİM ASLINI İNKAR ETMEKTİR.BAŞKACA DA SÖZÜM YOKTUR....
YANLIŞIM VARSA,DOĞRUSUNU SÖYLEYİN ARKADAŞLAR....

UZUNKÖPRÜLÜ POMAK AYNUR

Edna Pomashka Obich
Moderatör

Kadın
Yaşadığınız Yer - Doğum yeri : Edirne (uzunköprü) İstanbul
İşiniz : emekli
Ad Soyad & İme Prezime :
SELANİKLİ POMAK KİZİ
Sülale ismi : ( kırço sülalesi )
Tesekkur : 24

Character sheet
Blog: Blog

http://www.ayinyakamozlarayansimasi.net

Mesaj tarafından pomaklar.com Paz Eyl. 02, 2007 6:51 pm

Radyo olayı elbetteki çok güzel bir şey .
Fakat nasıl bir radyo ve orda kimler Pomakça konuşacak,olması gereken ama epey zaman gerekmesi gereken bir durum bence.
Aslında radyodan önce kendi fikrim , aylık bir dergi vb. yayın olmalı.
Bu yayın elden veya abonelik vasıtaysıyla postayla Pomaklara ulaştırılabilir.
Örneğin biz burda 70 üyeyim hepimiz 10 kişiye ulaştırsak 700 kişi olmuş olur ve bu bu şekilde uzar gider.
Ve özellikle Pomakların radyo vb. faaliyetlerden önce ortak okunabilecek(Türkiye,Bulgaristan,Yunanistan,Makedonya) bir yayının olması hem kaybolmakta olan dilimizi kurtaracaktır,hemde Pomak dilinin olgunlaşmasını ,yeni kelimelerin katılmasını ve en önemlisi köyden köye bile değişen farklı söylenişleri tekleştirecek ve ortak kullanılabilecek bir Pomak dilini yaratacaktır diye düşünüyorum.
pomaklar.com
pomaklar.com
Admin
Admin

Erkek

Character sheet

Pomakların Bir Örgütlenmeye İhtiyaçları Varmı? Empty beatiful

Mesaj tarafından batake Çarş. Kas. 14, 2007 10:33 am

Bende katılıyorum birlik ve beraberlik olsun çerkezi kürdü lazı herkes tanıyor ben pomağım deyince "o ne"diyolar yeterince tanınmıyo bu çok kötü bişey bence o radyo meselesi çok mantıklı bi fikir olabilir aslında bunu anca dernekler yapabilir ama biliyorum ki buda hepsinde olduğu gibi lafta kalıcak ama olsun..
Anonymous
batake
Misafir

Mesaj tarafından pomaklar.com Çarş. Kas. 14, 2007 3:30 pm

Lafta kalmaması için elimiziz taşına ltına koymak gerekiyor bence.Ama daha önce verdiğim cevabı yinelemek istiyorum,Radyoya karşı değilim çokta güzel olur ama özgün koşullarımıza bakınca radyo olayı daha bir örgütlülük gerektiriyor ve radyo programlarında yer alabilecek iyi pomakçası vb olan arkadaşlar lazım ve ekonomik boyutuda cabası.
Benim düşüncem bir dergi olması ,aylık ,2 aylık ama bir dergi olmalı bunu dağınık olduğumuzdan dolayıda potaylada ulkaştırabiliriz( abonelik tarzıyla).Ve dergi olayında tüm arkadaşlar mail aracılığıylada katkılar sunabilir .
pomaklar.com
pomaklar.com
Admin
Admin

Erkek

Character sheet

Pomakların Bir Örgütlenmeye İhtiyaçları Varmı? Empty neden olmamali

Mesaj tarafından incilica Çarş. Ara. 19, 2007 2:31 pm

Selamlar arkadaslar benim dedelerim de Bulgaristandan gelip balikesir yöresine yerlesmis.Ben daha sonralardan is icabi gittim ve oradaki yakinlarimi,yikilmak uzere olan dedemin dogdugu yerleri görme imkanini buldum. bu arada hem bulgaristan daki halkin (bulgarlar , bulgar türkleri ve cingeneler) hem de yasadigim yerlerdeki kisilerin POMAKLAR hakkindaki görüslerini ögrenme firsatim oldu.ve ne guzel birseydir ki her pomak konusu acildiginda gögsüm kabardi. her bulundugumuz yerde ibretle ve gibtayla izlenen yorumlanan bir topluumuz.Bulundugumuz her ülkede hic bir kisitlamyla karsilasmiyor aksine güven telkin ettigimizden en üst yönetimlere getiriliyoruz.
Simdi; bu kadar sevilen bir toplumun elbette kültürünü yasatmasi acisindan sosyal bir yapilanmaya ihtiyaci var.benim korkum acayip hal alan dünyada etnik kökene bagli ayristirmaci siyasetlerin bu masumane kurulacak olan birlige de yansimasi. eger kurulacak olan birlik herhangi bir sekilde amactan farkli bir zihniyetin istedigi politikalara yönelirse o zaman yüzyillardir her toplum tarafindan sevilmislik rafa kalkar. gerci hic bir pomagin bu tip oyunlara gelecegini sanmiyorum ama insan faktörünü de unutmayalim....
hepinizle gurur duyuyor saygilarimi sunuyorum.
Anonymous
incilica
Misafir

Pomakların Bir Örgütlenmeye İhtiyaçları Varmı? Empty pal talk

Mesaj tarafından incilica Çarş. Ara. 19, 2007 2:37 pm

Bu arada hep beraber canli konusa bilme imkani olarak pal talk da bir kanal acabiliriz.ve bu vesileyle hem tanisip hem de fikirlerimizi paylasabiliriz.
Anonymous
incilica
Misafir

Mesaj tarafından Misafir Perş. Ocak 03, 2008 10:08 am

Radyo kurulması Winamp sayesinde linkleme yoluyla yapılabilir.Bu gayet basit.Bunun için sadece sabit bir ip yeterli.Dileyen istediği zaman internet yoluyla Radyoyu dinleyebilir.Ama ilk önce Düzenli bir site yapılmalıdır.Düzenli bir Forumda tabi.Bunun için internet sitesi için bir isim ve neler gerektiği bana ulaşırsanız çalışmaya başlayabilirim.
Anonymous
Misafir
Misafir

Mesaj tarafından Misafir Perş. Ocak 03, 2008 11:03 am

bide örgüt lafı kaba olmuş Ona sesimizi duyuralım desek???
Anonymous
Misafir
Misafir

Mesaj tarafından pomaklar.com Perş. Ocak 03, 2008 4:14 pm

Sesimiz duyurmayı nasıl başaracağız sorusuna yine örgüt ismi karşımıza çıkıyor.
Örgüt deyince ne anladığımıza bakmak gerekir bence.
Bir dernek te örgüttür.Bir dergi atrafında hareket etmekte örgütlenmektir.
Bence şekil değil, işlevi önelidir.Buna yoğunlaşmak gerekir.
pomaklar.com
pomaklar.com
Admin
Admin

Erkek

Character sheet

Mesaj tarafından uzulmez12 C.tesi Mart 01, 2008 10:16 pm

pomaklar her zaman birleşmek için mücadele vermek zorundadır. hayat daha da zor bir duruma doğru yol alıyor. onun için pomaklar küreselleşmenin ne olduğunu bilmek mecburiyetindedir.dünyada ki gelişmeler.
yani kapitalizim bir topluluğu ve bir halkı nasıl yok etmenin hesabını yapmaktadır.
uzulmez12
uzulmez12
Yeni Üye
Yeni Üye

Erkek
Yaşadığınız Yer - Doğum yeri : lüleburgaz-KIRKLARELİ-naipyusuf köyü havsa-EDİRNE
İşiniz : işçi(cam -bardak üretimi)
Tesekkur : 2

Mesaj tarafından pomaklar.com Paz Mart 02, 2008 9:19 am

Dediklerinize katiliyorum.
Ama malesef bir cok konuda evet densede bir turlu harekete gecememe gibi durumumuzda var.
Örnegin ankete katilan 112 kisi evet dedigi halde acaba kac kisi baslayalim biryerlerden diyebiliyor orasi biraz karisik.
Her halukarda Pomaklar bu cabanindan ustesinden gelip kendilerini ifade edebilecek örgutlulukler kuracaktir,bu inanctayim.
pomaklar.com
pomaklar.com
Admin
Admin

Erkek

Character sheet

Mesaj tarafından pomakjumer C.tesi Mart 08, 2008 5:53 pm

Merhabalar.Uzun zamandır giremediğim için önceden özür dilerim herkesten Dostlar.Nedenlerini tahmin edebiliyorsunuzdur.Öncelikle Pomak'ların acil olarak bir örgütlenmeye ihtiyaçları vardır.Çünkü milli kimliğimiz her defasında dejenere ediliyor egemen kültür tarafından.Acaba kaç kişi şu anda Pomak diline yani Pomakçaya hakim konuşabilir hala.Ama bir Arnavut çocuğuna ta bebekliğinden beri dilini verir.Bizler ise nedendir bilemem ama sürekli kendi aramızda konuşmaya gayret ederiz.Yavaş yavaş gelenek görenekler zaten kalmadı gibi birşey.Dergi konusunu konuşmuştuk ama bu çalışma hakkında tam olarak herkes bir gün belirleyip forumumuzun sohbet odasında toparlanamadı.Mesela radyo olsa nasıl birşey olur?Ya da belirli zamanlarda piknik ya da başka etkinlikler.Çünkü ciddi boyutta milli kimliğimize çok saldırılıyor.Gavur çorbacı veya başka şekillerde...Bulgaristan'dan Selamlar..-Tekrardan kusura bakmayın ihmalkarlığımdan kaynaklı-
pomakjumer
pomakjumer
Üye
Üye

Erkek
Yaşadığınız Yer - Doğum yeri : Plovdiv-Kodzhaeli
İşiniz : Student-Öğrenci
Tesekkur : 4

Pomakların Bir Örgütlenmeye İhtiyaçları Varmı? Empty örgüt

Mesaj tarafından uzulmez12 Salı Mart 11, 2008 11:05 am

örgüt:insanların ve halklran bir ara da örgütlü olmasıdır.
uzulmez12
uzulmez12
Yeni Üye
Yeni Üye

Erkek
Yaşadığınız Yer - Doğum yeri : lüleburgaz-KIRKLARELİ-naipyusuf köyü havsa-EDİRNE

Mesaj tarafından Misafir Salı Mart 11, 2008 11:12 am

Sana katılıyorum üzülmez.Bizler insan olarak herbirimizin sahip olduğu değerlere saygı gösterip, bu değerlerle bir arada yaşamayı sürdürebildiğimiz sürece örgütlüyüz diyebiliriz.
Anonymous
Misafir
Misafir

Pomakların Bir Örgütlenmeye İhtiyaçları Varmı? Empty örgütlenme

Mesaj tarafından uzulmez12 Salı Mart 11, 2008 11:16 am

pomakların bir arada örgütlenmesine her yönüyle katılıyorum. insanların birbirini tanıması açısından ilk önce bölge toplantıları yapmak lazım, toplantılar sonucunda dergi mi radyo mu tv mi olacak bırakın insanlar karar versin.bana sorarsanız ilk önce dernek kurmak lazım. derneklerin içinde tartışarak ne yapılacak sa karar almak gerekir.
uzulmez12
uzulmez12
Yeni Üye
Yeni Üye

Erkek

Mesaj tarafından Misafir Çarş. Mart 12, 2008 10:55 am

Pomaklar heryana dağılmış bir halde bulunuyor.Artık toparlanmanın zamanının geldiğine inanıyorum.
Anonymous
Misafir
Misafir

Mesaj tarafından selinim Paz Nis. 13, 2008 10:09 am

kesinlikle pomakların örgütlenmeleri gerektiğine inanıyorumm... bu hem birlik açısından hemde tanınmamız açısından iyi bir adım olacaktır... aksi takdirde ömrümüzün pek uzun ömürlü olacağını düşünüyorum... bu yüzdende bu işe bi el atmanın zamanı geldiğini düşünüyorum...
selinim

Erkek
Yaşadığınız Yer - Doğum yeri : istanbul-istanbul
İşiniz : öğrenci
Tesekkur : 0

Mesaj tarafından Ogan Cuma Nis. 03, 2009 11:57 am

Neden örgüt? Önemli olan manvei değerlerimizi; dilimiz ve kültürel özelliklerimizi kitlelerle paylaşmak ve kalıcı olmasını sağlamak değilmi. Günümüz şartlarında internet sayesinde bu tür paylaşım siteleriyle bu zaten gerçekleşmiyormu..... Ben örgüte karşıyım.
Ogan
Yeni Üye
Yeni Üye

Kadın
Yaşadığınız Yer - Doğum yeri : türkiye
İşiniz : iş iş iş
Ad Soyad & İme Prezime : .........
Tesekkur : 3

Mesaj tarafından pomaklar.com Cuma Nis. 03, 2009 1:03 pm

Ogan demiş ki:Neden örgüt? Önemli olan manvei değerlerimizi; dilimiz ve kültürel özelliklerimizi kitlelerle paylaşmak ve kalıcı olmasını sağlamak değilmi. Günümüz şartlarında internet sayesinde bu tür paylaşım siteleriyle bu zaten gerçekleşmiyormu..... Ben örgüte karşıyım.

Tesekkurler.
Örgutlenme olayini acmak gerekirse burdaki 400 uye bir örgutu olusturmaktadir,o yuzden örgutlenme deyince insanlarin kafasinda cok farkli algilamalar olusmaktadir.

Dediginiz gibi dil ve kulturel özelliklerimizi kitlelerle paylasmak ve kalici olmasini saglamak icin bir örgutlenme sarttir.
Örnegin pomak dilini arastirma gelistirme dernegi yada vakfi ,bu bir örgutlenmedir.
Pomak kultur dernegi,bu bir örgutlenmedir.
Pomak folklorunu arastirma gelistirme ve ögretme dernegi bir örgutlenmedir.
Bunlarin toplami demokratik pomak örgutlenmeleridir.

Tipki turkiyede diger(bosnak-cerkez-laz-arnavut vb vb.) kesimlerinin nasil örgutlenmeleri var ise senlikler geziler festivaller, dergiler kitaplar cikartiyorsa-ki bunlari var olduklari örgutlenme sayesinde gerceklestiriyorlar.

Burdan yola cikarak neden pomaklarinda bu tarza dönmeyecek yapilari olmasin sorusuna verilecek cevap,egerki kultur ve dilimizi sahiplenmek istiyorsak örgutlenmek birseyleri faaliyete sokmak gibi bir zorunlulugumuz var demektir.
pomaklar.com
pomaklar.com
Admin
Admin

Erkek

Character sheet

Mesaj tarafından Misafir Cuma Nis. 03, 2009 1:23 pm

İnternette paylaşılanlar herzaman için kalıcılığını sürdürmez.
Sitelerde tanıtımını yapıp kitlelerle paylaştığımız
kültürel değerlerimizi ,gündelik yaşamımıza taşımamız ve
kalıcılığını sağlamamız açısından örgütlenme gereklidir.
Önemli olan pomakların gündelik yaşamda varolabilmesi ve kültürünü yaşatabilmesidir.Bu da sanal ortamdaki kadar rahat ve kolay elde edilebilir birşey olmadığı için ;biz pomaklar örgütlenmeliyiz ve birbirimize destek olmalıyız.
Anonymous
Misafir
Misafir

Mesaj tarafından cahit Paz Nis. 12, 2009 11:36 am

Evet Pomak Halkının örğütlenmeye ihtiyacı vardır Yaşadığımız düzen içersinde var olabilmek için örgütlenmek gereklidir,bütün pomak halkının bunun bilincinde , sorumluğunda olması gerekir.Ama yaşadığımız düzen içersinde yaşamından memnun olanlar bu sorumluktan kacma eğilimde bulunabilirler,şunu unutmamak gerekirki toplum icarsinde var olan birey yaşamını örgütsüz bireysel olarak yaşıyorsa kendini toplum içersinde ifade etme özgürlüğüne sahip olamaz.Toplum ve düzen içersinde sıradan ,kimliksiz ve düzen içersinde yozlaşmiş BİREYolarak yaşamını sürdürür.Bu var olduğumuz hayatın düzenin ve glopalleşen dünya siteminin insanlar üzerine uygulamakta olduğu bir sömürü ,sindirme,kimliksizleştirme ve yozlaştırma politakısıdır. Yaşamını zorluklar içersinde sürdüren POMAK HALKININ ÖRGÜTLEŞMESİ geleçek neslimiz ,çoçuklarımız için meçburi gerçekleşmesi gereken toplumsal birharekettir.bunu şekli ismi okadar önemli değildir, burda önemli olan şey bizlerin bu örgütlenme içersinde üzerimize düşen sorumlulukları üstlenmek ve davamıza inanmaktır.Kültürümüze,geçmişimize,atamıza, dilimize,kimliğimize sahip cıkmakve bunları özgürce korkmadan .güven içersinde yaşamak yaşatmak istiyorsak bu sorumlukları yerine getiririz.Bir pomak olarak ifade edebileçeğim düşüncelerim bunlardır.Her POMAK elini taşın altına koysun ve düşünsün .Yarınlar nasıl olacak bizleri nasıl bir hayat bekliyor.SAYGILARIMLA POMAK OĞLU CAHİT
cahit
cahit
Üye
Üye

Erkek
Yaşadığınız Yer - Doğum yeri : can ilyasağa
İşiniz : işci
Ad Soyad & İme Prezime : Cahit Yonar
Sülale ismi : Mizammivi
Tesekkur : 3

Character sheet
Blog: