GLASUVA NA POMAČİ ......POMAK HALKININ SESİ
Uye olarak desteklerimizi sunalim.

Join the forum, it's quick and easy

GLASUVA NA POMAČİ ......POMAK HALKININ SESİ
Uye olarak desteklerimizi sunalim.
GLASUVA NA POMAČİ ......POMAK HALKININ SESİ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kurtbey / Uzunköprü / Edirne

Aşağa gitmek

Kurtbey / Uzunköprü / Edirne Empty Kurtbey / Uzunköprü / Edirne

Mesaj tarafından pomaklar.com Paz Ağus. 08, 2010 3:58 pm

KURTBEY

Kurtbey, Edirne ili Uzunköprü ilçesine bağlı bir beldedir. Uzunköprü-Keşan karayolunun batısında, 7 km içeride, ilçe merkezine 22 km uzaklıkta, 41.08.45 Kuzey ile 26.34.47 koordinatlarında bulunmaktadır.

Beldemizin tarihi ile ilgili herhangi bir araştırma bulunmamaktadır. Bölgedeki en eski yerleşim kalıntıları, beldemizin kuzeybatısında kalan Gölcük Höyüğünün olduğu yer olmasına rağmen bugüne kadar kazı yapılmamıştır. Buralardaki tepelik alanlarda da tarihi eser parçacıklarına rastlanmaktadır.

Beldemizin bulunduğu yer de dahil çevresi tamamen ormanlarla kaplı iken 1427 yılında bugün adı Uzunköprü olan Ergene kasabası kurulmuş, Sultan II. Murat'ın fermanıyla çevre köylerde yaşayan pek çok kişi, Osmanlı'nın Trakya'da kurduğu bu ilk kente yerleştirilmiştir. Gölcük ören yerindeki yerleşimin o tarihte mi yoksa daha önce mi boşaltıldığı bilinmiyor. Beldemize adını veren ve anıt mezarı Havsa ilçesinde bulunan Osmanlı akıncı beylerinden Kurt Bey ile ilgili bilgi de yoktur. Varolan bir köyün adını mı değiştirdiği yoksa yeni bir köy kurduğu için mi adının verildiği bilinmiyor. Ancak beldemizin ilk sakinleri bugün Gacal veya Trakya yerlisi olarak adlandırılan ve Osmanlı'dan önce bölgeye gelen Peçenek Türkleridir. Osmanlının bölgeyi işgali sırasında Kurt Bey'in, Müslümanlığı kabul eden bir grup Peçenek'i yerleştirdiği ve bu sebeple köyün onun adıyla anıldığı sanılmaktadır.

Daha sonra 1877-1878 Osmanlı-Rus savaşı (93 Harbi) ve 1912-1913 Balkan savaşı sırasında Bulgaristan'ın çeşitli bölgelerinden gelen Pomaklar ayrı bir mahalle halinde bu köye yerleştirilmiştir. Onlardan sonra da Romanya Pomakları öncekilerin yanına ikinci bir Pomak mahallesi olarak yerleştirilmiştir. Zaman zaman özellikle gençler arasında çatışmalar yaşansa da, daha ilk yıllarda başlayan karşılıklı kız alıp vermelerle üç farklı grubun birbirini kabullenmesine rağmen iki mahallede yerliler Gacallar, bir mahallede Bulgaristan göçmenleri Pomaklar, bir mahallede de Romanya göçmenleri Macırlar adıyla fazla karışmadan yaşamlarını sürdürmektedir.

Beldemiz daha önce Hamidiye bucağına bağlı köy iken 05 Nisan 1964 tarihinde İnönü, ******, Fevzi Çakmak ve Namık Kemal isimli dört mahalleden oluşan belediye kurulmuştur.

Nüfusu 2248
pomaklar.com
pomaklar.com
Admin
Admin

Erkek
Mesaj Sayısı : 1529
Yaş : 51
Yaşadığınız Yer - Doğum yeri : Pomakistan
İşiniz : Yazar,araştırmacı),Siyaset
Ad Soyad & İme Prezime : Pomaklar.com
Tesekkur : 42
Puan : 1647
Kayıt tarihi : 27/05/07

Character sheet
Blog: test

http://pomaknews.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz