GLASUVA NA POMAČİ ......POMAK HALKININ SESİ
Uye olarak desteklerimizi sunalim.

Join the forum, it's quick and easy

Uye olarak desteklerimizi sunalim.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

balıkesir ve civarındaki pomak yerleşimleri

2 posters

balıkesir ve civarındaki pomak yerleşimleri Empty balıkesir ve civarındaki pomak yerleşimleri

Mesaj tarafından taşkesigi Cuma Haz. 26, 2009 8:51 pm

balıkesir merkezde hatırı sayılır miktarda pomak yaşamaktadır bunlarbalkan harbi sonrası direk merkeze yerleşenlerle birlikte önce köylere ve ilçelere iskan edilip daha sonra balıkesir merkeze göç edenlerden oluşmaktadır ilçelerden ivrindi gönen manyas bandırma erdek ilçe merkezlerinde hatırı sayılır miktarda pomak yaşamaktadır balıkesir merkez köylerinden taşkesigi (karıncalı) -toybelen Gönen ilçesine baglı köyler kocapınar -çatak -hodul -havutça -hasanbey -.sarıköy beldesi ................... Manyasilçesi necipköy eksik kalan yerleri daha iyi bir araştımayla yazmak istiyorum saygılarımla. taskesigi
taşkesigi
taşkesigi
Yeni Üye
Yeni Üye

Erkek
Yaşadığınız Yer - Doğum yeri : balıkesir-balıkesir
İşiniz : tekstil imalat
Ad Soyad & İme Prezime : yılmaz savaş
Tesekkur : 0

balıkesir ve civarındaki pomak yerleşimleri Empty Geri: balıkesir ve civarındaki pomak yerleşimleri

Mesaj tarafından mehmetfevzi C.tesi Haz. 27, 2009 1:30 am

• Hoş geldin Yılmaz. Yazında TOYBELEN`i görünce bir iki satırda ben yazayım dedim. Ben RODOP pomaklarındanım İbrahim dedeye [1852-1942] komita tarafından ölüm emri çıkınca kacak olarak gelmişler bir süre Toybelende kalıp daha sonra m.k.paşa`ya yerleşmişler. Eşi Fatma orada vefat etmiş ve oraya defnedilmiş. Benim merak ettiğim Toybelenliler RODOP lumu, o bölgenin hangi köylerinden, İbrahim dede oraya yerleştiğine göre mutlaka tanıdıkları vardı. Babam kuruchova veya kurushova köyünden olduğumuzu söylerdi, fakat aile köyde kalmıyormuş köy civarlarıda büyük bir çiftlikleri varmış. Balıkkesirin POMAK köylerini araştırırken aynı zamanda nerelerden geldiklerinide ve sülale isimlerini araştırıp yayınlasan daha iyi olmazmı. Esnaf olduğun için senin çevren geniştir. İyi bir arşiv çıkabilir şimdiden kolay gelsin. POMAKIM diyenlere ve okurlara sevgiler saygılar. mehmetfevzi.
mehmetfevzi
mehmetfevzi
Üye
Üye

Erkek
Yaşadığınız Yer - Doğum yeri : m.kemalpaşa-BURSA
İşiniz : emekli
Ad Soyad & İme Prezime : mehmetfevzi
Sülale ismi : ŞİŞMAN
Tesekkur : 8

Character sheet
Blog:

balıkesir ve civarındaki pomak yerleşimleri Empty Geri: balıkesir ve civarındaki pomak yerleşimleri

Mesaj tarafından mehmetfevzi C.tesi Haz. 27, 2009 12:14 pm

Kurushova- Smolyan [PAŞMAKLI] nın güneyinden batıya doğru uzanan RODOP dağlarının,Yunanistanın kuzeyinde yasakbölgeye giriş yapan sıradağların ve bölgenin adıymış. Ben KURUSHOVA`dan geldik sözünü hep köy adı olarak algıladım ve bir köy düşündüm. 1990 bana anlatan kişi,çiftlikevi sağlam duruyor,senin yanına gelmeden önce Kurushovaya yasakbölgeye gittim ve gördüm demişti. Dil sorunu olduğu için fazla ayrıntılı konuşmamıştık. Bugün kafama takılınca anlatılanları benden daha fazla dinleyen büyükleri aradım onlarda bilemediklerini anlatılanların hep çiftlik ile ilgili ve İbrahim[1852-1942] dedenin kurduğu milis kuvvetlerle komitcılara karşı mücadelesi ve deşifre olunca komitadan çıkan ölüm emrini ve baskın gününü bildirip kaçmasına yardım eden bir bulgar arkadaşının olduğu, bir dönem gençliğinde benimde babamdan dinlediğim, osmanlının kanunla vermiş olduğu hakkı, yerel yöneticinin kullandırmaması sonucu bu yönetici ile iki üç yıl kaçak ve suçlu durumdaki başından geçen olayları ve mücadelesi var. Haritalara bakarken dört tane KRUSHEVO adında yerbuldum Makedoyada,Sevlievo`da Parvomay ve Garmen`de bölge olarakda RODOP dağları. Bu ismin anlamını ve bu yerleşimler hakkında bilgisi olanların yazılarını bekliyorum. POMAKIM diyenlere ve tüm okurlara sevgiler,saygılar. mehmetfevzi.
mehmetfevzi
mehmetfevzi
Üye
Üye

Erkek
Yaşadığınız Yer - Doğum yeri : m.kemalpaşa-BURSA
İşiniz : emekli
Ad Soyad & İme Prezime : mehmetfevzi
Sülale ismi : ŞİŞMAN
Tesekkur : 8

Character sheet
Blog: