GLASUVA NA POMAČİ ......POMAK HALKININ SESİ
Uye olarak desteklerimizi sunalim.

Join the forum, it's quick and easy

Uye olarak desteklerimizi sunalim.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ankara'da Hıristiyanlığı Benimseme Müzakereleri

Ankara'da Hıristiyanlığı Benimseme Müzakereleri Empty Ankara'da Hıristiyanlığı Benimseme Müzakereleri

Mesaj tarafından pomaklar.com Cuma Şub. 06, 2009 4:23 pm

Ankara'da Hıristiyanlığı Benimseme Müzakereleri [Yıldız]
"Ne Mutlu Türküm Diyebilene", Ahmet Yıldız:

Aslında Kemalist seçkinler, İslamı gelişmeye engel görmüş, hatta aralarından resmi din olarak Hıristiyanlığı benimsemek gerektiğini savunanlar bile çıkmıştır. Milli Mücadele komutanlarından Kazım Karabekir hatıralarında şu anekdota yer verir: "18 Temmuz 1923'te, Ankara istasyonundaki binada Teşkilat-ı Esasiyenin tadili müzakeresinde vaziyet tamamiyle aydınlandı. Teşkilat-ı Esasiyede yapılmasını muvafık gördükleri tadillerin ikinci günü müzakeresiymiş. Bana haber verilmemişti. Bugün ben tesadüfen hazır bulundum. ...
Ben geldiğim sıradam Tevfik Rüştü Bey konuşuyordu: 'Ben kanaatimi millet kürsüsünden de haykırırım. Kimseden korkmam... Teşkilat-ı Esasiyemizde dinimiz apaçık yazılmalıdır' diyordu.

Ben söz aldım ve sordum: 'Teşkilat-ı Esasiye'de dinimizin İslam olduğu yazılıdır. Tevfik Rüştü Bey, hangi kanaati haykıracaksın?.. Hristiyanlığı mı?'

Mahmut Esat Bey söz aldı ve sertçe cevap verdi: 'Evet Hristiyanlığı... Çünkü İslamlık terakkiye manidir. Bu dinle yürünmez, mahvoluruz. Ve bize de kimse ehemmiyet vermez' dedi.

Ben söz alarak dedim ki: 'İslamlığın terakkiye mani olduğu Avrupalıların uydurmasıdır. Bu meseleyi istediğiniz kadar münakaşa edebilriiz. fakat münakaşaya tahammülü olmayan bir mesele varsa, din değiştirmek gayretidir. Netice: İslam kalırsak mahvolmayız, fakat din değiştirme oyunuyla bizi kolay mahvedebilirler...

Fethi Bey söz alarak bana gayet sert, katı cevap verdi: 'Evet Karabekir... Türkler İslamlığı kabul ettiklerinden böyle kaldırlar. Ve İslam kaldıkça da bu halde kalmaya mahkumdurlar. Bunun için İslam kalmayacağız' dedi.

Ben de aynı sertlikle şu cevabı verdim: 'Fethi bey, bu yabancı fikri şiddetle reddederim. Geri kalmaklığımıza amil olan şey bir değildir. Fütuhatçılık, temsil (asimilasyon) kuvveti göstererememek, Avrupa'nın ilim ve irfan cephesiyle temassızlık, idarede istibdat gibi mühim sebepler vardır. Aynı yanlışlıkları yapan Hristiyan devletlerin de yıkılıp gittiğini bilmez değilsiniz...

Mustafa Kemal Paşa'ya hitaben şöyle devam ettim: "Paşam, maddi cephemiz zaten zayıftır, güvenebileceğimiz manevi cephemizi de düşmanlarımızın yaldızlı propagandasına kurban edersek, dayanabileceğimiz ne kalır? Bizi silah kuvvetiyle parçalayamayan düşmanlarımız, görüyorum ki, bizi fikir kuvvetiyle mahvedecekler. Buna müsaade edecek misiniz? Siz ki milllete karşı, bizi bu hale getiren belanın istibdat olduğunu, zaferden sonra milletin tamamiyle iradesine hakim olarak yürüyebileceğini millet kürsüsünden dahi defalarca haykırdınız. Millet Meclisini tekbirler, salatlar arasında açtınız, İslamlığın en yüksek bir din olduğunu hutbelerde ilan ettiniz. Hepimiz aynı iman ve kanaatle aynı yolda yürüdük. Şimdi ne yüzle ve ne hakla bir kanlı maceraya atılacağız?' dedim.

Mustafa Kemal Paşa sözümü burada keserek dedi ki: 'Müzakereler çok hararetlendi, burada kesiyorum.' Aktaran Ahmet Kabaklı, "Misak-ı Milliye Son Bakış," Türk Edebiyatı, Mart 1988, ss. 8-9.

Yıldız, Ahmet. [2001] 2007. "Ne Mutlu Türküm Diyebilene": Türk Ulusal Kimliğinin Etno-Seküler Sınırları (1919-1938). İstanbul: İletişim Yayınları. 273-274.

http://www.derinsular.com/kitap/arsiv.php
pomaklar.com
pomaklar.com
Admin
Admin

Erkek
Yaşadığınız Yer - Doğum yeri : Pomakistan
İşiniz : Yazar,araştırmacı),Siyaset
Ad Soyad & İme Prezime : Pomaklar.com
Tesekkur : 42

Character sheet
Blog: test