GLASUVA NA POMAČİ ......POMAK HALKININ SESİ
Uye olarak desteklerimizi sunalim.

Join the forum, it's quick and easy

GLASUVA NA POMAČİ ......POMAK HALKININ SESİ
Uye olarak desteklerimizi sunalim.
GLASUVA NA POMAČİ ......POMAK HALKININ SESİ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Müslüman ve Pomak öğrencilerin fişlenmesi halen bir muamma

2 posters

Aşağa gitmek

pomak - Müslüman ve Pomak  öğrencilerin fişlenmesi halen bir muamma Empty Müslüman ve Pomak öğrencilerin fişlenmesi halen bir muamma

Mesaj tarafından pomaklar.com Çarş. Haz. 18, 2008 1:16 pm

Müslüman ve Pomak öğrencilerin fişlenmesi “skandalı” halen bir muamma

Geçen hafta Ta Nea gazetesinin Müslüman ve Pomakların fişlenmesiyle ilgili ortaya çıkardığı skandalın yankıları devam ediyor. Skandal kimi çevrelerce AB üyesi Yunanistan'ın cuntadan kalma alışkanlıklarını sürdürmeye devam ettiği şeklinde değerlendirirken, kimleri de bunu azınlık üzerinde oynanan bir oyun olarak değerlendiriyor.
Ta Nea'da yer alan haberde, din ayrımı yapılarak insan haklarının çiğnendiği skandalı ortaya konmuştu. Söz konusu skandal Orta Yunanistan'daki Tesalya Üniversitesi Rektörü'nün yazılı emri ile anlaşılmıştı. Olayın basına sızması üzerine bir açıklama yapan Rektör Konstantinos Bayatis, “Yabancılar polisinden gelen istem üzerine Müslüman öğrenciler hakkında dosyalar oluşturuyoruz. Ancak daha fazla detaylı bilgi isteyenler bize gelmesin. Hiçbir zaman gizli istihbarat servislerinin bir parçası olmayacağız” demişti.

Üniversitedeki yabancı Müslüman öğrenciler ile Pomaklar hakkında oluşturulan dosyaların, tüm bölümlerin öğrenci işleri yetkilileri tarafından doldurulduğu belirtiliyor. Rektörlüğün emri ile protokol numarası verilmeden, farklı “ gizli servislere” elden gönderilen dosyalardaki bilgilerin neler olduğu açıklanmıyor. Tepkiler üzerine konu hakkında açıklama yapan Rektör Bayatis, fişleme olayının sadece yabancı Müslüman öğrencileri içeren rutin bir işlem olduğunu ileri sürdü. Ancak fişleme olayını parlamento gündemine taşıyan Yunanistan Sol Koalisyon Partisi milletvekili Tassos Kourakis, “Müslümanların fişlendiği yönünde bilgiler alıyoruz. Üstelik bu fişlemenin sadece üniversitelerdeki yabancı ve diğer Müslüman öğrenciler bazında değil, tüm kurumlarda yapıldığı yönünde bilgilere sahibiz” diyerek rektörü yalanladı.

Eğitim Bakanlığı'nın konuyla ilgili yetkilisi patlak veren skandal üzerine Üniversitelerdeki öğrenci işlerinde doldurulan belgelerden haberleri olmadığını iddia etti. Eğitim Bakanlığı Kültürlerarası Eğitim Bölümü Sekreteri Angelos Sirigos, bakanlığının hiçbir zaman üniversitelerden böyle bir belge istemediğini ileri sürdü. Sirigos, “Bizim istatistik olarak istediğimiz belgeler sadece Müslüman öğrencilerin sayısıyla ilgilidir” diyerek konuyu geçiştirmeye çalıştı.

Yunanistan'da Müslümanlara yönelik fişleme olayının hangi tarihten itibaren yapıldığı henüz bilinmediği belirtiliyor. Yabancı Müslüman öğrenciler, çalışan yabancı Müslümanlar, ve Pomaklara yönelik ne gibi bilgilerin dosyalandığı, ölçütlerin ne olduğu konusunda hükümetten hiçbir açıklama yapılmıyor. Konuyla ilgilenen çevreler, Müslümanlarla ilgili bilgi ve belgelerin yer aldığı formların resmi kayıt yapılmadan oluşturulup, aynı şekilde büyük gizlilik içinde elden toplanmasının ayrı bir skandal olduğuna dikkat çekiyorlar.

Bu skandalda göze çarpan bir diğer husus ise.Fişlenen öğrenciler; Müslümanlar ve “Pomaklar” olarak ayrıştırılmaktadır. Öğrenci bilgilerini talep eden kurumların (Rektörün açıklamalarından gizli servisler ima edilmektedir), Batı Trakya'da Pomakları Müslüman kesimle ayri ele aldıkları anlaşılmaktadır.

www.millet.gr
pomaklar.com
pomaklar.com
Admin
Admin

Erkek
Mesaj Sayısı : 1529
Yaş : 51
Yaşadığınız Yer - Doğum yeri : Pomakistan
İşiniz : Yazar,araştırmacı),Siyaset
Ad Soyad & İme Prezime : Pomaklar.com
Tesekkur : 42
Puan : 1647
Kayıt tarihi : 27/05/07

Character sheet
Blog: test

http://pomaknews.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

pomak - Müslüman ve Pomak  öğrencilerin fişlenmesi halen bir muamma Empty Geri: Müslüman ve Pomak öğrencilerin fişlenmesi halen bir muamma

Mesaj tarafından husvar Çarş. Haz. 18, 2008 8:27 pm

Hala Müslüman,Hristiyan çatışması var.Koca dünyada her canlıya yetecek kadar yer var aslında!Aç gözlülük ve geçici olan bu dünyayı kavrayamamak,beyinler küçük,almıyor.Bütün mesele burda.
husvar
husvar
Yeni Üye
Yeni Üye

Erkek
Mesaj Sayısı : 4
Yaş : 71
Yaşadığınız Yer - Doğum yeri : Mustafakemalpaşa/Bursa
İşiniz : emekli bankacı(muhasebe)
Ad Soyad & İme Prezime : Hüseyin Varyeter
Sülale ismi : Kosoğulları
Tesekkur : 1
Puan : 4
Kayıt tarihi : 02/07/07

Character sheet
Blog:

http://www.antoloji.com/siir/sair/sair.asp?sair=78889

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz