GLASUVA NA POMAČİ ......POMAK HALKININ SESİ
Uye olarak desteklerimizi sunalim.

Join the forum, it's quick and easy

Uye olarak desteklerimizi sunalim.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Pomaklar Göcmenmidir? Asli Unsurmudur?

4 posters

pomaklar - Pomaklar Göcmenmidir? Asli Unsurmudur? Empty Pomaklar Göcmenmidir? Asli Unsurmudur?

Mesaj tarafından pomaklar.com Salı Mayıs 27, 2008 2:57 pm

Merhaba sayin uyeler.
Bu baslik altinda tartismak istedigim konu pomaklar turkiyeye gönullumu geldiler yoksa zorunlumu geldiler ve pomaklar sadece turkiyeyemi geldiler,bu konulari irdelemek istiyorum.

Kendi acimdan bir takim degerlendirmeler mevcut bunlari ayrintili olarak yazacagim , ama uyelerimizinde bu konudaki dusuncelerini görmek isterim.Bu konu önemli bence.Cunku biz pomakiz dedigimizde hemen ilk kelimelerden birisi size bir tek Turkiye sahip cikti ve hatta Turkiyeye gelinmesinden kaynakli etnik anlamda bir teklik oldugu yorumlari getirildi.
Bu konuyu forumumuzda netlestirmemiz gerektigine inaniyorum.

Kisaca benim bu konudaki dusuncelerim su sekildedir.

Pomak halki Turkiyede hicbirzaman göcmen olmadi ve hicbir zaman gönullu gelmedi .Ustelik sadece Turkiyeyede gelmediler.
Nedenlerine gelince ilk yazacagim sey tarihe bakilirsa Pomaklar ilk turkiyeye gelis tarihleri osmanli imparatorlugu döneminde olmustur ve geldikleri zaman pek cok köyu kendileri sifirdan kurmuslardir.Yani pekte öyle söylendigi gibi el bebek gul bebek karsilanmamistir.
Pomaklar osmanli zamaninda gunumuz turkiyesi sinirlari icinde yerlesimlere gitmis olduklarindan kimse pomaklara göcmen diyemez.hakki yoktur.Turkiye cumhuriyeti daha yokken pomaklar burada yasiyordu.
trukiye cumhuriyeti kurulduktan sonra gelen mubadele pomaklari vardirki.bur kesimde inceleyecegimiz pomaklar gönullu olarak degil iki devletin halka rahmen yaptiklari bir anlasma uyarinca zorla asil topraklarindan kopartilip turkiyeye getirilmistir.Tabiki bunun ardinda bircok siyasi sebepler vb. vardir ,o tarafina burada girmeyecegim.

Ayrica osmanli dönemine geri dönersek ilk pomak göcleri 1887 lerden sonradir ve o zamanki kayitlarda 300000 pomagin geldiginden bahsedilir.Peki bu noktada size sormak istiyorum , resmi kayitlara baktigimizda Osmanli rus savasindan sonra kurulan rodop timras cumhuriyeti sinirlari icerisinde 4miyon pomaktan bahsedilmektedir,kayitlara bu sekilde gecmistir.Su anda rodoplarda kac pomak yasiyor bir bakalim? osmanliya gelenlerle toplayalim ortaya 4milyon gibi bir rakkam cikmiyor.Yani cok buyuk bir cogunluk baska ulkelere gitti yada kultur ve kimliklerini kaybettiler,gittikleri yerlerde.
Ben kisisel olarak hicbir zaman göcmen macir statusunu kabul etmiyorum.
Turkiye cumhuriyetini kuran en buyuk önder bile bizim hemserimizdir.Simdi bizmi göcmen olduk bu ulkede.Bu ulke icin can verdik can aldik.Kimse bize göcmensiniz biz size sahip ciktik diyemez.Turkiye cumhuriyetini kuranlarin arasindan bizden insanlarda vardi ve dogal olarak bizimde cumhuriyetimizdir bu.

Göruslerinizi bekliyorum.
Saygilarimla.
pomaklar.com
pomaklar.com
Admin
Admin

Erkek
Yaşadığınız Yer - Doğum yeri : Pomakistan
İşiniz : Yazar,araştırmacı),Siyaset
Ad Soyad & İme Prezime : Pomaklar.com
Tesekkur : 42

Character sheet
Blog: test

http://pomaknews.com

pomaklar - Pomaklar Göcmenmidir? Asli Unsurmudur? Empty Geri: Pomaklar Göcmenmidir? Asli Unsurmudur?

Mesaj tarafından Misafir Salı Mayıs 27, 2008 3:26 pm

Pomaklar gönüllü olarak Türkiye'ye gelmediler.93 harbi zamanlarında Batak yakınlarındaki Peştera'da yaşarmış benim atalarım.Bununla ilgili acı bir hikaye var ,büyüklerimden dinlediğim...
Bir annenin bebeğini nehirde düşürüp onu kurtarmaya zaman bulamadığı bir tehdit var pomakları yerinden yurdundan alan..
Anonymous
Misafir
Misafir

pomaklar - Pomaklar Göcmenmidir? Asli Unsurmudur? Empty Geri: Pomaklar Göcmenmidir? Asli Unsurmudur?

Mesaj tarafından Misafir Salı Mayıs 27, 2008 3:39 pm

Muhacir-Macur
pomaklığın ne demek olduğunu ilk defa araştırmaya başladığımda bu fikirle yola çıktım..,çünkü bana söylenen anlatılan bu olmuştu..
İlk başta çok hoşuma gitmişti çünkü muhacir dinlerini yaşamak uğruna göç etmiş kişilere deniliyor islamda.
Bu şekilde adlandırılmak beni rahatsız etmediği için bu konu üzerinde düşünmeye gerek duymamıştım.
Sonraları pomaklar hakkında yaptığım incelemeler sonucunda durumun hiç de söylenildiği anlatıldığı gibi olmadığı fikrine kapıldım.
Geniş zamanlara yayılan ve bir çok olaylara maruz kaldığımız bir geçmişimiz olduğu için,
bir dönemde yaşanılanlar yüzünden genelleme yapılıp Muhacir olarak adlandırılıyor oluşumuzu kabul etmiyorum.
Anonymous
Misafir
Misafir

Mesaj tarafından pomaklar.com Çarş. Mayıs 28, 2008 10:14 am

Nazan hanima katiliyorum,ayrica eklemek istedigim,örnegin benim dedelerimin ve nazanin ailesinin ve bizimle ayni dönemde gelenlerinin konumu macirlik olamaz.Biz osmanli dönemi zamaninda( osmanli tek devlettir) yer dehistirmis olduk.Yani gunumuzde edirnedeki bir kisinin köyunden cikip istanbula ankaraya yerlesmesi gibi.Sonucta ayni ulke sinirlari icerisinde yer dehistirildi köyler kuruldu.Turkiye cumhuriyeti kurulurken ust duzey komutanlardan alt duzey savasci ve halk destehine kadar canla basla bu vatanin kurulmasi icin savas verildi.Bu ulke bizim ulkemiz.Bize bu ulkede göcmen macir vb denmesi beni rahatsiz ediyor.Bu terimler tarihede aykiri zaten.
Ikinci husus ikide bir bize sihindiniz bize sihindiniz deniyor, iyide bu ulkeyi kuranlar arasinda pomaklar yokmuydu? bu pomaklarin alie kökleri hala balkan devletleri sinirlari icinde yasamiyormuydu? dogal olarak ben bir yere gideceksem ailemin oldugu yere giderim.
Yunanistandan mubadeleyle gelenlere ise bize sigindiniz diyemeyiz,cunku onlar devletler arasi antlasmalarla hicte gönullu olmadan yurtlarindan sökulduler.Anadoludaki rum ve hristiyan turklerde yunanistana gönderildi,Kimse kimseye siginmadi .
pomaklar.com
pomaklar.com
Admin
Admin

Erkek

Character sheet

Mesaj tarafından Misafir Çarş. Mayıs 28, 2008 1:45 pm

şimdi de bu mu çıktı yeni moda Mete Esin yorumları...bizim köyde hala yaparız peçenik diye bir pilav.
Eskişehir gibi kozmopolit(*) bir şehirde yaşıyorum.Burda ne kadar göçmen ararsan hepsi var.Gayet iyi anlaşıp güzel geçiniyoruz.
Beni ilgilendiren, tüm göç eden topluluklar içerisinde olmamıza rağmen kendimize pomak demekten hiç vazgeçmedik.
Asıl tartışılması gereken konu budur.

----
*Kozmopolit, ya da kozmopolitan genel olarak bir kişi ya da yerin ulusal niteliklerini yitirmesi ve daha evrensel bir anlayışın etkisi altında olması durumudur. Bu durum bütün insanlığın tek bir ahlaki topluluğa ait olduğu fikrinden ortaya çıkmıştır.
Anonymous
Misafir
Misafir

Mesaj tarafından ali_isitez Cuma Haz. 13, 2008 11:13 am

bnm ailem selanik-serez kasabasından türkiye ye göç etmek zorunda bırakılmış hatta aile olarak bile değil dedemin yaşadığı köy sırplar tarafından basılmış orada yaşayan halkı bir samanlığa doldurarak yakmışlar dedem 7 yaşında 4 yaşında ki kız kardeşini alarak kaçmayı başarabilmiş sonra kız kardeşini bir ailenin yanına vermiş ondan sonra hiç görüşememişler babamın anlattığına göre hep onu bulmak istemiş...
ali_isitez
Yeni Üye
Yeni Üye

Erkek
Yaşadığınız Yer - Doğum yeri : sakarya/akyazı-sakarya merkez
İşiniz : öğrenci/esnaf
Ad Soyad & İme Prezime : prof
Sülale ismi : helvacıoğlu--işitez
Tesekkur : 0

pomaklar - Pomaklar Göcmenmidir? Asli Unsurmudur? Empty POMAKIM DİYENLERE

Mesaj tarafından mehmetfevzi Çarş. Haz. 24, 2009 5:25 pm

Bütün pomaklara ve pomak olduğunu söyleyenlere selam ve sevgiler.Benim çevremde POMAK olduğunu bilmeden yaşayan,benim bildiğim yüzlerce insan var [neyazıkki ailemdede]. Ben burada yaşayan dördüncü kuşakım,ilk gelen ŞİŞMANOĞULLARINDAN Hüseyin oğlu İbrahim [1852-1942] ile oğlu ADİL [1890-1966] torunumda altıncı kuşak oluyor. RODOP luyuz ama muhacır değiliz nedenmi çünkü ilk CUMHURİYET denemesini POMAK TİMRAS CUM. ile bizler yaptık,daha sonra TÜRKİYE CUMHURİYETİ kuruldu, benim ailem çanakkale savaşı ve kurtuluş savaşında onbinlerce pomak gibi buradaydı. TÜRKİYE CUMHURİYETİ nin kurucu kadrosuna bakarsanız büyük çoğunluğunun BALKANLAR dan olduğu görülür [ATATÜRK gibi]. Okuduklarma bakıyorum herkez pomaklar neyin nesidir,nerden gelmişlerdir diye araştırıyor [benim gibi],ama balkanlara bakınca TARHANA gibi ne ararsan var içinde. Birtek POMAKLAR yok çünkü onlar onyedinçi yy. sonra gökten zembille gelmişler ve aniden ortaya çıkmışlar.Birkerem konştukları dil orada yaşayan milletlerin diline tam uymuyor biraz ondan biraz bundan [yy.lar sonra anadolu içinde geçerli] yazılı kayıtlara bakıyoruz babası slav [ivan] iken oğlu arap [abtullah] sami ırkından TÜRK yine yok. Aileme bakınca onlarında hepsi kadınlar dahil arap hiç türk yok.Rahmetli İbrahim dedenin aile içinde lakabı MACAR İbrahim nedeni babası Hüseyin annesi AYŞE yi macaristada askerlik yaparken tanıyıp sevmiş dönerkende evlenip rodoplara getirmiş.Ayşe ninede ismini değiştirmedi ise macar araplarından.Türklük yokmu derseniz sayılırsa azıcık var,oda tesadüf olsa gerek.Aile büyüklerim kendilerine POMAK demişler,dillerine POMAKÇA demişler, isimlerini ARAPÇA koymuşlar, ama tesadüfen sülale ismi TÜRKÇE babaannem UZUNOĞULLARI ndan, bizim ailede ŞİŞMANOĞULLARI tesadüf değil ise OSMANLI ya şirin görünmek içindir. Sizlerdede böyle aile isimleri var ise yazarsanız sevinirim. SAKALİSKA lardan kimse dolaşmıyormu bu sitede. POMAKLARA,POMAKIM diyenlere ve tüm okurlara saygılar sevgiler. mehmetfevzi
mehmetfevzi
mehmetfevzi
Üye
Üye

Erkek
Yaşadığınız Yer - Doğum yeri : m.kemalpaşa-BURSA
İşiniz : emekli
Ad Soyad & İme Prezime : mehmetfevzi
Sülale ismi : ŞİŞMAN
Tesekkur : 8

Character sheet
Blog:

Mesaj tarafından ali_isitez Perş. Haz. 25, 2009 12:02 am

olmaz mı mehmet fevzi kandaşım biizm oradaki soy ismimizde helvacıoğluymuş hatta ben sakarya akyazıda yaşıyorum burada da şişmanoğulları var pomaklardan. birde ben pomakların türk olduğuna kesinlikle inanıyorum araştırdığım kadarıylada kuman-kıpçak boyundan olduğumuzu biliyorum daha geniş bilgisi olan pomakların türk olduğu konusunda lütfen paylaşsın sitede var mı böle bir konu bilmiyorum ama bilgisi olan paylaşırsa çok sevenirim birde dedemşn kardeşini bulmak istiyorum hikayeyi ustte daha önceden yazdım yardımcı olabilicek olan varsa lütfen yazsın...
ali_isitez
Yeni Üye
Yeni Üye

Erkek
Yaşadığınız Yer - Doğum yeri : sakarya/akyazı-sakarya merkez
İşiniz : öğrenci/esnaf
Ad Soyad & İme Prezime : prof
Sülale ismi : helvacıoğlu--işitez
Tesekkur : 0

Mesaj tarafından pomaklar.com Perş. Haz. 25, 2009 8:46 am

ali_isitez demiş ki:olmaz mı mehmet fevzi kandaşım biizm oradaki soy ismimizde helvacıoğluymuş hatta ben sakarya akyazıda yaşıyorum burada da şişmanoğulları var pomaklardan. birde ben pomakların türk olduğuna kesinlikle inanıyorum araştırdığım kadarıylada kuman-kıpçak boyundan olduğumuzu biliyorum daha geniş bilgisi olan pomakların türk olduğu konusunda lütfen paylaşsın sitede var mı böle bir konu bilmiyorum ama bilgisi olan paylaşırsa çok sevenirim birde dedemin kardeşini bulmak istiyorum hikayeyi ustte daha önceden yazdım yardımcı olabilicek olan varsa lütfen yazsın...

Sevgili ali biz sitemizde bunu tartismiyoruz , sende farkina varmissindir sanirim.
Pomaklik basli basina bir kimliktir su kökenli bu kökenli tartismalarini biraktik ve Pomak halkinin kendisini gelecege tasimasi icin birakmasi gerektiginide dusunuyoruz.
Sen turkiyede yetistiginden turk olduguna inandirilmisin, bulgaristandaki buyuk cogunluk bulgarim dedi halende bu egilim var,torbes pomaklari makedonum diyor cogunlugu.
Ama özune bakiyorsun hepsi tek bir halk gurubu ama yasadiklari ulkelere göre yeni kimliksel asimilasyona ugramislar.
Sitemizde bu noktada net durus sergiledigini dusunuyorum.Bizler slav siveli bir dil kullanan POMAK halkiyiz .
Ayrica sitede böyle konu varmi derken uzuntuyle elestirilerimi sunmak zorundayim.Aratirmalarim sonucu köken tespiti yaptim diyorsunuz ama sitemizde olan yazilari okumamissiniz.
Bahsettiginiz yazilar eklensede siliniyor hatirlatmak istedim.

En son POMAK tarafından Perş. Haz. 25, 2009 5:27 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
pomaklar.com
pomaklar.com
Admin
Admin

Erkek

Character sheet

Mesaj tarafından pomaklar.com Perş. Haz. 25, 2009 12:06 pm

Forumun sulale isimleri bölumunde bu konuda arkadaslarin aktardiklari mevcut.
http://www.pomaklar.net/pomashka-mashku-i-jenski-me-f22/pomaklar-da-slale-simleri-t284.htm

Örnegin bize Panduriler denir.
Pandurin=Kelime olarak daglarda orman bekciligi yapan kisilere verilen isimdir, sanirim benim buyuk dedelerim orman bekciligi yapmis olmalilarki turkiyede bu sulaleye panduriler demisler.
pomaklar.com
pomaklar.com
Admin
Admin

Erkek

Character sheet

pomaklar - Pomaklar Göcmenmidir? Asli Unsurmudur? Empty KURUCU UNSUR

Mesaj tarafından mehmetfevzi Perş. Haz. 25, 2009 5:05 pm

Sevgili Ali pomaklar yirminci yy. büyük bir hızla kültürlerini ve dillerini kaybettiler. Dedem konuşurdu,babam konuşulanı anlardı bense aval aval bakardım. Bu dediğim BG.daki akrabalarım içinde geçerli tecrübeyle sabittir. Bizim öncelikle yapmamız gereken dilimize sahip çıkmaktır bizler burada kültürümüzüde kaybettik. Ben RODOPLUYUM oralarda gelenekler hala yaşatılıyor,hiç olmassa bu siteler sayesinde [kuranlardan allah razı olsun] kültürmüzü ve dilimizi yaşatabiliriz. Ben evlendiğimde eşimi alıp babaannemin önüne oturttum nene DIREPNE ile KAŞNİK yemeğini öğret yoksa senle gidecek dedim. Şimdi bakıyorum bu yemekleri yapan yok,yapanıda duymadım. Kurucu unsur konusuna gelince EVVET kurucuyuz aksini düşünenler önce tarih okusunlar [tarihi roman dehil] OSMANLI ümmet devletidir. TÜRKİYE CUMHURİYETİ nide bu ümmet kurmuştur, yüce ATATÜRK te sınırları içinde yaşayanlara TÜRK demiştir ---nokta--- Tüm okurlara ve pomakım diyenlere saygılar,sevgiler. mehmetfevzi.
mehmetfevzi
mehmetfevzi
Üye
Üye

Erkek

Character sheet
Blog:

Mesaj tarafından karşılama22 Paz Haz. 28, 2009 8:26 pm

benim fikrime göre tabiiki muahacirdir ister gönüllü ister zorla ister olsun sonuçta anadolu yada doğu trakya anavatan değildir bugün türkiye sınırlarında yaşayan bütün pomakların kökenini araştırdığınız zaman balkanlardan geldiğini söylerler.hepimiz biliyoruzki osmanlıda uygulanan bir iskan politikası var anadoludan insanlar nufusu dengelemek için balkanlara yerleştirilmiş daha sonra osmanlı rus savaşı,balkan savaşları,1924 nufus mübadelesi ve yakın bulgaristan göçleri ile türkiyeye dönmüşler şuan türkiyede muhacir diye tabir edilen bu kesim bunlar.ama artık pomaklardada muhacirliğin esamesi kalmadı edirneki pomak köylerine gidin türkiyeye gelişi bilen insan sayısı çok az pomakça konuşan azınlıkta diğer köylerle kız alışverişi derken ana kimlik kaybolmaya yüz tutmuş.
karşılama22
karşılama22
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Erkek
Yaşadığınız Yer - Doğum yeri : edirne
İşiniz : öğretmen
Ad Soyad & İme Prezime : ferit
Tesekkur : 2

pomaklar - Pomaklar Göcmenmidir? Asli Unsurmudur? Empty TAZE KAN [macırlık]

Mesaj tarafından mehmetfevzi Ptsi Haz. 29, 2009 9:40 pm

Bugün Balikkesirde idim esnaf bir arkadaşla sohbet ederken içeri birkişi girdi, biraz sohbetten sonra köye reklam alarak birşeyler yapmaya çalışan, ama muhtar ama aza bilemiyorum arkadaşa sordum köyünüz manavmı [yerli] yoksa karışıkmı. Köyümüz yerli,çok eski bir köy, fakat zamanla katılanlar olmuş. Kimlerdiye sordum. EL CEVAP şu kadar ÇERKEZ şu kadar GÜRCÜ zamanla otlak için gelip yerleşen YÖRÜKLER birde MACIRLAR var. EVET doğru söylüyor diğerleri MACIR değil. Kafam karışık çıktım ordan, M.K.Paşa,ya gelince önce ARNAVUT mahallesine kırdım direksiyonu birkaç arnavut arkadaşla karşılaştık selamlaşma ayak üstü sohbet dilleri,adetleri yerinde,sonra MACIR mahallesine baktım kimin ne olduğu belli değil. O öfke ile eve çevirdim direksiyonu en acı mahalleye perdeleri çekip ışıklarını açmaya başlamışlar, eski evlerini mütahitlere vermişler birkaç daire karşılığı, bu aparmanların yüde otuzunda pomak oturuyor çocukları kardeşleriyle neredenmi biliyorum bende yüzde otuza verdim ondan, bu mahalleyi pomaklar kurmuşlar ondan, ama bu yüzde otuzun kaçı POMAKIM diyebiliyor onu bilmiyorum. Evin önüne yanaştırdım arabayı,balkondan eşim seslendi hoşgeldin diye, sofrayı hazırla geliyorum dedim. Dedemle,babamın evlerini kat karşılığı vermiştim ama apartmanın arkasında dedemin babasının evi duruyor oraya yöneldim,bahçe duvarı yıkık,çatısı çökmüş mahalle kedilerinin barınağı olmuş eskiden oturduğumuz günler ve babam geldi aklıma. Evet babam ve babamın ölmeden önceki birkaç saati, kanserdi doktor eve yollamış çaresizlik içinde ölümünü bekliyorduk, morfin fayda etmiyor çok acı çekiyordu, ayaklarının birkaç yerinde yaralar vardı eşime selsendi kızım şu ağrı kesici kremi alda yaralara sürde ağrım hafiflesin, yan çevirip yaraları temizlerken babam allah razı olsun iyi geldi ağrım kalmadı dedi eşim ve ben birbirimize baktık daha ilacı sürmemiştik ve sürmedikte ağrılar kesilmiş yengemden yasin okumasını istemişti yengem ağlamaktan yasini yanlış okuyor babamda düzeltiyordu.Bir müddet sonra serimu bitmiş yenisini takacağız,serumu taktım fakat serum gitmiyor hemen üstümüzde oturan hemşire arkadaşıma seslendim geldi oda uğraştı olmadı. Hemşire arkadaşla biz mutfağa gectik neler oluyor dedim normal dedi vucudu beyin yönetir, kalpbasıncı düşüyor kan her yere ulaşmıyor şu anda ayaklar ve kollar lazım değil beyin onları iptal etti hayatta kalabilmek için bütün kanı beyin kendine pompalatıyor az bir ömrü kaldı hazır ol dedi. OSMANLI da TÜRKİYE CUMHURİYETİ de bir beyin ve beyin takımı idi, bizlermi o ağrıyan kanserli olan ayak ve kollardan gelen KANDIK-taze KAN macır değil. Tüm okurlara ve POMAKIM diyenlere selamlar sevgiler. mehmetfevzi.
mehmetfevzi
mehmetfevzi
Üye
Üye

Erkek

Character sheet
Blog: