GLASUVA NA POMAČİ ......POMAK HALKININ SESİ
Uye olarak desteklerimizi sunalim.

Join the forum, it's quick and easy

Uye olarak desteklerimizi sunalim.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

8 Mart dünya kadınlar günü.

2 posters

8 Mart dünya kadınlar günü. Empty Geri: 8 Mart dünya kadınlar günü.

Mesaj tarafından AYDANUR Perş. Mart 13, 2008 2:33 pm

Merhabalar arkadaşlar.
Bugün 8 Mart dünya kadınlar günü.
Haydi gelin!...Doya doya tadını çıkaralım.
Öncelikle; Dünya'dan ve Türkiye'den, kadınlarımız hakkında bir kaç istatistikle söze başlamak istiyorum.

*****Birleşmiş Milletler tarafından yapılan bir araştırmaya göre;

1. Dünyadaki işlerin %66'sı kadınlar tarafından görülüyor.
2. Buna karşın kadınlar dünyadaki toplam gelirin ancak %10'una sahipler.
3. Dünya'daki mal varlığının ise % 1'ine sahipler.
4. Başka bir değişle dünyadaki işlerin % 34'ü erkekler tarafından görülüyor ama erkekler dünyadaki toplam gelirin % 90'ına ve toplam mal varlığının % 99'una sahipler.
Kaynak: NATIONALENCYKLOPEDIN

Türkiye'den Rakamlar (Milliyet, 8 Mart 2001)

1. Şehirlerde evli kadınların % 18'i, köylerde de % 76'sı eşleri tarafından dövülüyor.
2. Kadınların % 57'si evliliklerinin ilk gününde şiddetle karşılaşıyor.
3. Aile içi suçların % 90'ını kadına karşı işlenen suçlar oluşturuyor.
4. Dünya kadınlarının %20'si fiziki veya cinsel saldırıya maruz kalıyor.
5. ABD'de her 15 saniyede bir kadın dövülüyor. Her yıl 700 000 kadın tecavüze uğruyor.

Kadınlarımız hakkında yazacak o kadar çok şey var ki!....Nereden başlayıp nerede duracağımı bilmeden kelimeler dökülmeye başladı.Bakalım , sonunu getirebilecekmiyim ? Ya da hemcislerimi hakettikleri gibi anlatabilecekmiyim ?
İşin garibi ;HAKETMEDİKLERİNİ yazmak böylesine zorken....

Başlara taç, gönüllere sultan, ana, bacı, sevgili, eş , yoldaş edilen kadınlarımız ;
"Ana gibi yar olmaz." , "Cennet analarımızın ayakları altındadır." denilen, canından can kopartarak binbir acıyla doğurduğu, ak sütüyle besleyip, uykusuz gecelerin koynunda baçucunda beklediği, belki de nice zorluklarla büyütüp ADAM etmeye çalıştığı evladı tarafından evden kovulan, ya da bir yaşlılar evi uygun görülen ve terkedilen ANA-larımız....Kadınlarımız!...

Sesini duymayınca, uykularınızın kaçtığı, eline, saçına dokununca kanat takıp uçtuğunuz, randevu saatini kaçırıcam diye aklınızı kaçırdığınız, gönlünü kazanmak için yapmadığınız maymunluk kalmayan, ama elde ettikten sonra, kirli bir çamaşırı çıkarıp atar gibi yol ortasında bırakılan SEVGİLİ-lerimiz...Kadınlarımız!...

Bir ömür boyu, "hastalıkta, sağlıkta, mutlulukta............... "diye devam eden sözlerle Evlilik kurumuna ait ilk imzayı attığınız, "iş bitti sonunda" dediğiniz, iş dönüşü yolunu gözleyeniniz, yemeğinizi, çamaşırınızı kısaca her türlü hizmetinizi göreniniz, yatağınızda gönlünüzü eğleyeniniz, soyunuzun devamı için, boy boy çocuklar doğuranınız (fikri bile sorulmadan) ,"erimdir " deyip , her emrinize boyun eğeniniz, "nasılsa dörde kadar yolu var " gibi garip bir anlayışla, hemcinsinin üstüne kuma üstüne kuma ettiğiniz, koynunuzdayken dünyanın en tatlı, eşi bulunmayan iken , ne hakla hizmetse birden canavarlaşıp ŞİDDET uyguladığınız, öptüğünüz, kokladığınız o dudakları, o pespembe tenini acımasızca döverek mora çaldırdığınız, ailesine ya da bir yakınına anlatır KORKUSUYLA "öldürürüm seni! " diye tehditler savurduğunuz. Hatta " öldürdüğünüz " , siz önde giderken üç adım gerinizden gelmek zorunda olanınız, kısaca size "köle" olmak zorunda bıraktığınız EŞ-lerimiz ...Kadınlarımız!...

Her türlü derdinizi paylaştığınız, erkek arkadaşlarınızla paylaşamadığınız dertlerinizi bile anlattığınız, "son günlerde moda olmuş sanırım. kontor, para vs. " aldığınız, hiç olmadık bir sebeple unutup, adını bile hatırlamadığınız YOLDAŞ-larımız...Kadınlarımız!...

Burda, şiddetin her türlüsüne karşı biri olarak, kadına uygulanan DAYAK konusuna geri dönmek istedim. Çünkü, hala anlam veremediğim bir konu var...Evlenmeden önce "saçının teline zarar gelse ölürüm." dediğiniz karınızı, hangi ruh haline bürünüyorsunuz da , o narin çiçekleri hırpalayıp, el kaldırabiliyorsunuz ? Neden ? Ve, üstüne üstlük UTANMADAN koynunuza alıpta nasıl zevk aracı haline getirebiliyorsunuz ? Yaşım 43 oldu ama, hala bu saçmalığa bir anlam veremiyorum...Sanırım veremiyeceğim de...

Tecavüze uğrayan, hatta öldürülenlerimiz...Kadınlarımız !...
Birkaç dakikalık bir zevk uğruna kullandığınız, sonra da "fahişe " damgası ile fiş-ledikleriniz...Kadınlarımız!...

Çağdışı gördüğüm, lanet olası bir gelenek olan "TÖRE " adı altında, "resmen cinayet " e kurban edilen, para, 50-100 baş davara, yada 5-10 dönüm toprağa takas edilip "satılan " BACI-larımız...Kadınlarımız !...
Recm denilen , insanlık dışı bir yargılma biçimi "cellatsız idam " dediğim, toprağa canlı canlı gömülüp taşlanarak, vahşice KATLEDİLEN-lerimiz...Kadınlarımız!...
Analarımız, bacılarımız, sevgililerimiz, eşlerimiz, yoldaşlarımız...Kadınlarımız !...Dövülen, itilen ,aşağılanan, horgörülen, evden kovulan, hatta öldürülen biz ; KADINLARIZ....

Senenin 364 günü her türlü rezillik dizboyu, serbest, "1" günü ise bize lütfedip bağışlamışlar....Haydi ! Ne mutlu bizlere..... Çiçekler, hediyeler, en süslü sözlerle karşılanmaya hazırlanın !...
Kadın kimliğimizi unutupta, İNSAN olduğumuz için bu gün bize özelse; bu gün gerçekten varsa, ve bu gün o günse , HEPİMİZE KUTLU OLSUN !...
(Yarın sabah yataktan biraz geç kalkmayı deneyin bakalım kadınlar.Sonucuna katlanmaya hazırlıklı olmayı da sakın unutmayın !...) Artık, bugün öpülen dudaklar mı patlar !teninize dokunmaya kıya(n)mayan parmaklara mı dolanır kökünden saçlarınız, yoksa sokağa mı atılırsınız? Seçim bizim...Şıklardan birine mi, hepsine mi layık görülürüz bilemem !...

Şimdi gelelim yazıma son noktayı koymaya...
Kadına, herşeyden önce insan kimliğiyle bakıp, değer verenlere asla sözüm olamaz...Hepsini alnından öperim...Sözlerim ÜZERİNE alınması gerekenlere....
Dün de düşünclerim aynı idi, şu anda da, yarın da asla değişmeyecek...Çünkü ; dün de ne ise bu günde aynı , ve korkarım ki yarınlarda da kadına verilen değer değişmeyecek...
Bu ülkede, birtakım anlayışların, zihniyetlerin değişmediği müddetçe de ben bunları söylemeye devam edeceğim...
Ve , hiç bir "özel "gün ilan edilen günü onaylamıyorum. Onaylamıyacağım da!....
Sözlerimi , üstad, değerli şair Nazım Hikmet RAN'ı saygıyla ve özlemle anarak bir şiiriyle bitiriyorum...Sevgi ile, dostça, ve değer yargılarımızdan asla vazgeçmeyerek hoşça kalın...

" ve kadınlar
birbirlerinden gizliyerek
bakıyorlardı ayın altında
geçmiş kafilelerden kalan öküz ve tekerlek ölülerine.
ve kadınlar,
bizim kadınlarımız :
korkunç ve mübarek elleri,
ince, küçük çeneleri, kocaman gözleriyle
anamız, avradımız, yârimiz
ve sanki hiç yaşamamış gibi ölen
ve soframızdaki yeri
öküzümüzden sonra gelen
ve dağlara kaçırıp uğrunda hapis yattığımız
ve ekinde, tütünde, odunda ve pazardaki
ve karasabana koşulan
ve ağıllarda
ışıltısında yere saplı bıçakların
oynak, ağır kalçaları ve zilleriyle bizim olan
kadınlar,
bizim kadınlarımız ..."
1 gün değil, 365 gün altı saat değil, yaşadığımız müddetçe EMEKÇİ olan biz kadınların alnından ve ellerinden öpüyorum...
08.03.2008 /Kadıköy
Aynur DAĞLI

NOT:Arkadaşım; uzun z<amandır sağlık ve manevi sorunlar nedeniyle siteye gelemedim.... yazımı da bir türlü ekleyemedim. her tarafı kilitlemişsin...rica etsem gerekeni yapabilirmisin? SEVGİLER...
AYDANUR
AYDANUR
Moderatör
Moderatör

Kadın
Yaşadığınız Yer - Doğum yeri : Edirne (uzunköprü) İstanbul
İşiniz : emekli
Ad Soyad & İme Prezime :
SELANİKLİ POMAK KİZİ
Sülale ismi : ( kırço sülalesi )
Tesekkur : 24

Character sheet
Blog: Blog

http://www.ayinyakamozlarayansimasi.net

Mesaj tarafından pomaklar.com Perş. Mart 13, 2008 10:28 pm

Bu onuda yazilabilecek cok guzel bir yazi yazmissin.Tebrikler.
Gecmis olsun demek istiyorum umarim rahatsizligini atlatmisindir.
Tekrar buyuk bir mutlulukla hosgeldin demek istiyorum.

Not:Klitlemedim ama kontrol ederim.Farkinda olmadan belki ayarlarda problem olmus olabilir.
pomaklar.com
pomaklar.com
Admin
Admin

Erkek
Yaşadığınız Yer - Doğum yeri : Pomakistan
İşiniz : Yazar,araştırmacı),Siyaset
Ad Soyad & İme Prezime : Pomaklar.com
Tesekkur : 42

Character sheet
Blog: test

http://pomaknews.com

Mesaj tarafından AYDANUR Cuma Mart 14, 2008 7:26 am

Like a Star @ heaven Sad HOŞBULDUM ARKADAŞIM.ŞİMDİLİK İYİYİM. SEN DE İYİSİN UMARIM........YAZIMI BEĞENDİĞİN İÇİN ÇOK TEŞEKKÜRLER....... GÜNÜMÜZ TÜRKİYESİNDEN BAZI GERÇEKLERİ YANSITMAYA ÇALIŞTIM, ELİMDEN GELDİĞİNCE VE NE KADAR KARŞI OLDUĞUMU !...........

MODARATÖRLÜĞÜMÜ KALDIRMIŞIN BELKİ DE ONDAN İSTEDİĞİM GİBİ HAREKET EDEMEDİM Sad
SEVGİLER.............
AYDANUR
AYDANUR
Moderatör
Moderatör

Kadın
Yaşadığınız Yer - Doğum yeri : Edirne (uzunköprü) İstanbul
İşiniz : emekli
Ad Soyad & İme Prezime :
SELANİKLİ POMAK KİZİ
Sülale ismi : ( kırço sülalesi )