GLASUVA NA POMAČİ ......POMAK HALKININ SESİ
Uye olarak desteklerimizi sunalim.

Join the forum, it's quick and easy

GLASUVA NA POMAČİ ......POMAK HALKININ SESİ
Uye olarak desteklerimizi sunalim.
GLASUVA NA POMAČİ ......POMAK HALKININ SESİ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Eskişehir'de Pomak Köylerinin Düğün Gelenekleri

Aşağa gitmek

default Eskişehir'de Pomak Köylerinin Düğün Gelenekleri

Mesaj tarafından pomaklar.com C.tesi Haz. 23, 2007 2:38 pm

ESKİŞEHİR DE POMAK KÖYLERİ VE DÜĞÜNLERİNDEN BAHSETMEK İSTİYORUM BİRAZ..

İKİ KOMŞU POMAK KÖYÜ BİLE GELENEKLERİNİ FARKLI YAŞATIYOR VE FARKLI LEHÇELERDE KONUŞUYOR POMAK DİLİNİ.. AMA SİZLERİNDE BAHSETTİĞİ GİBİ UFAK HECE FARKLILIKLARI SADECE BUNLAR.
DÜĞÜNLERİMİZ ŞU ANDA ESKİYE GÖRE ANLATILAN DÜĞÜNLERE GÖRE ÇOK FARKLI AMA BAZI ADETLER HALEN DEVAM EDİYOR.
BUNLARDAN BİRKAÇ ÖRNEK VERMEK İSTİYORUM SİZLERE.KIZ AİLESİNDEN MENDİL ALINMADIĞI SÜRECE DAMAT VE GELİNİMİZ SÖZLENMİŞ DEĞİLDİR O MENDİLDİR SİMGESİ..
DAHA SONRA NİŞAN TÖRENLERİ BAŞLAR İKİ AİLE DE BİRBİRİNE SAYISIZ HEDİYE SUNAR VE NİŞAN TÖRENİ BİTTİKTEN SONRA DAMADIN AİLESİ KIZ AİLESİ HATTA TÜM SÜLALESİNE ÇUVAL DOLUSU KURUYEMİŞ VE ŞEKERLEME GÖNDEREREK TEŞEKKÜRÜNÜ İLETMİŞ OLUR.
DÜĞÜNLERİMİZE GELİNCE İKRAM VE EĞLENCENİN SINIRSIZ YAŞANDIĞI BİR ORTAM OLARAK TABİR EDEBİLİRİM...
KINA GECESİ İLE BAŞLAR ÖNCE...BU KIZ EVİNDE YAPILIR ERTESİ GÜN GÜNDÜZ YİNE TÜM ERKEK TARAFI AİLESİ KIZ EVİNE GİDER BU TÖRENİN İSMİ 'POTAÇKA' DIR. GELİNİ HEDİYELERE BOĞAR ÇALAR OYNAR EĞLENİP GERİ DÖNERLER. ÇÜNKÜ BU KEZ ONLAR EV SAHİBİDİR BU GECE İSE TÜM KÖY ERKEK EVİNİN MİSAFİRİDİR..BİR TARAFTAN YEMEKLER VERİLİR BİR TARAFTAN ÇALGILAR ÇALAR HERKES EĞLENİYORDUR.GECENİN SONLARINA DOĞRU GENÇLER TÜM HÜNERLERİNİ SERGİLER ERKEKLER BAYAN BAYANLAR İSE ERKEK KIYAFETLERİ İLE KARŞIMIZDADIR.. KAHKAYA BOĞAN FİGÜRLERLEROLLERİNİ YAPAR VE GECEYİ SONLANDIRIRLAR.AMA BİR SORUN VAR O GECE GELİN YOKTUR.. ÇÜNKÜ ADETTENDİR KIZ EVLENMEDEN ERKEK EVİNİ GÖREMEZ... UĞURSUZLUK SAYILIR.
ERTESİ GÜN DE GELİNİN ALINIP HAYATINA DEVAM EDECEĞİ YERE ERKEK EVİNE GÖTÜRÜLMESİ YANİ GELİN ALICI DEDİĞİMİZ TÖREN VAR..DAMADIN AİLESİNDEN BİRKAÇ BAYAN KAPININ ÖNÜNÜ KAPATMIŞ SANDIĞIN KALDIRILMASI İÇİN GELİNİN ARKADAŞLARINA BİR MİKTAR PARA VERİR HATTA PAZARLIKLAR YAPILIR:) VE SANDIK KAPIDAN ÇEKİLİR GELİNİN BELİNE KIRMIZI KUŞAĞINI BAĞLAR BABASI VE AĞLAYARAK ÇIKAR GENELDE GELİNİMİZ BABA OCAĞINDAN..DAMAT MUTLU TABİ Kİ :)YENİ EVİNE GELEN GELİNE KAYINPEDER ALTININI TAKAR VE GELİN EVE GİRER..BUGÜN YİNE TÜM KÖYLÜYE YEMEK VERİLİR VE EĞLENCE AKŞAMA KADAR DEVAM EDER...
AKŞAM İSE YAKIN AİLE BİREYLERİ GELİN VE DAMAT YEMEK YENİR BU YEMEKTE PLAKETA DENİLEN BİR TEPSİ POMAK TATLISI SOFRANIN ORTASINA KONUR VE EVDEKİ EN KÜÇÜK ÇOCUK GELİN İLE DAMADIN ORTASINA OTURTULARAK GÖZLERİ KAPALI TATLIYI ORTADAN KESMEYE ÇALIŞIR AMA BURADA MUTLAKA BİR TARAFIN PAYI BÜYÜKTÜR.. O İSE HANGİ TARAFIN DAHA UZUN YAŞAYACAĞINI GÖSTERİRMİŞ BU DA BİR POMAK ADETİ.
HALA DÜĞÜN BİTMEDİ... :)ERTESİ GÜN SADECE BAYANLARA BİR EĞLENCE DÜZENLENİR VE GELİNLE KAYINVALİDE OYNATTIRILIR. BU EĞLENCEDE EN İLGİNÇ KISIM İSE GELİN İLE KAYNANA OYNARKEN ORTALARINDA CAM BİR EŞYA KIRILIR ONLARDA BUNU EZER VE DÜŞMAN ÇATLATTIKLARINI İFADE EDER:)KIZ AİLESİNE YEMİŞLER VERİLEREK UĞURLANIR.. Kİİ ANNE İLE KIZI O HAFTANIN İLK PERŞEMBESİ GÖREBİLİLER ARTIK BİRBİRLERİNİ..
BÖYLECE BİR DÜĞÜN BİTMİŞ OLUYOR.

TOPRAKLARINDA YAŞAYAMADIĞIM KÖYÜMDEN VE NACİZANE BİLGİLERİMLE ADETLERİNDEN BAHSETMEK İSTEDİM SİZE:)


Alıntıdır.
pomaklar.com
pomaklar.com
Admin
Admin

Erkek
Mesaj Sayısı : 1529
Yaş : 50
Yaşadığınız Yer - Doğum yeri : Pomakistan
İşiniz : Yazar,araştırmacı),Siyaset
Ad Soyad & İme Prezime : Pomaklar.com
Tesekkur : 42
Puan : 1647
Kayıt tarihi : 27/05/07

Character sheet
Blog: test

http://pomaknews.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz