GLASUVA NA POMAČİ ......POMAK HALKININ SESİ
Uye olarak desteklerimizi sunalim.

Join the forum, it's quick and easy

GLASUVA NA POMAČİ ......POMAK HALKININ SESİ
Uye olarak desteklerimizi sunalim.
GLASUVA NA POMAČİ ......POMAK HALKININ SESİ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Turgutalp / Soma / Manisa

Aşağa gitmek

default Turgutalp / Soma / Manisa

Mesaj tarafından pomaklar.com Salı Kas. 06, 2007 1:48 pm

Turgutalp / Soma / Manisa Turgut10

TURGUTALP : Rumi 1293, miladi 1877 yılında kurulmuştur. Halkın çoğunluğu şimdiki Bulgaristan Rodoplar Bölgesiyle, Deliorman Bölgesinden topluca göç ederek muhacir olarak gelip yerleşmişlerdir. Büyük çoğunluğunun “ POMAK “ olması, aralarında POMAKÇA konuşmaları nedeniyle çevrede Turgutalp “ POMAKKÖY “ olarak anılmaktadır.

Köyün kurulduğu yıllarda devrin padişahı II. Abdül Hamit’e durum anlatılmış, padişahta atası Osman Bey’in Eskişehir-Karacahisar yöresi uç beylerinden “ TURGUTALP’ in adının bu köye verilmesini emretmiş, bunun üzerine köyün ismi kayıtlara bu ad ile geçmiştir.

Turgutalp Köyü,09.12.1986 tarih ve 19326 sayılı resmi gazetede yayınlanan 86/33099 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile 07 HAZİRAN 1987 yılında “ TURGUTALP BELEDİYESİ “ olarak teşkilatlanmıştır. Turgutalp; Zafer,Fatih, İstiklal Mahallesi olmak üzere 3 (ÜÇ) mahalleden oluşmaktadır.

Turgutalp / Soma / Manisa Turgut11

COĞRAFİ ÖZELLİKLER


Kasabamızın doğusunda ilçemiz Soma, batısında Kozanlı Köyü, kuzeyinde Hatun Köy ve Dualar Köyü, güneyinde ise Çamlıca dağı, bulunmaktadır. Kasaba arazisi engebeli olup,kuzeyinden geçen Bakırçay vadisinin çevresiyle,kasaba merkezinden kaynayan ılıca deresinin suladığı topraklar ova görünümü arz eder.

Turgutalp Belediyesi genel sınırları 12 km2 olup, 250 hektarlık alanda halihazır harita ve imar planı yapılmıştır. Mevcut eski köy alanı plan kapsamına alındığı gibi önemli ölçüde gelişme alanı oluşturulduğundan beldemizde hızlı bir yapılaşma ve iskan oluşmuştur.

Kasabamız Turgutalp’in ilçemiz Soma ile bitişik oluşu, bunun yanında havasının temizliği,suyunun bolluğu ve yerleşim alanının müsait oluşu nüfus artışını meydana getirmiştir. Öyleki 1990 – 1997 nüfus sayımları arasındaki nüfus artış oranı % 45 olarak gerçekleşmiştir. 2000 nüfus sayımına göre Turgutalp nüfusu 7.437’dir. Fakat şu anda kasaba nüfusu 10.000’e ulaşmış durumdadır.


ULAŞIM


Yerleşme, sanayi ağırlıklı bölgede olması nedeniyle yoğun karayolu güzergahı üzerindedir. Bu karayolu Bergama - Akhisar beldeleri arasındaki ulaşımı sağlar. Ayrıca bu karayoluna Turgutalp civarında bağlanan Savaştepe güzergahı da kuzeyde Balıkesir'e kadar uzanmaktadır.
Beldenin önemli yerleşim merkezlerine uzaklıktan şöyledir:
Yerleşimler Uzaklık (km)
Turgutalp-Savaştepe 22
Turgutalp-Balıkesir 70
Turgutalp-Kınık 22
Turgutalp-Bergama 45
Turgutalp-Kırkağaç 13
Turgutalp-Soma 5
Turgutalp-Akhisar 40
Turgutalp-Manisa 97
Turgutalp-İzmir 135Karayolu taşımacılığı Turgutalp-Soma arasında beledeyenin araçları ile sağlanmakta, Soma'dan diğer yörelere özel firmalar taşıma işlerini sürdürmektedir.

Not ; http://www.turgutalp.bel.tr sitesinden aynen aktarılmıştır.


[img]
pomaklar.com
pomaklar.com
Admin
Admin

Erkek
Mesaj Sayısı : 1529
Yaş : 50
Yaşadığınız Yer - Doğum yeri : Pomakistan
İşiniz : Yazar,araştırmacı),Siyaset
Ad Soyad & İme Prezime : Pomaklar.com
Tesekkur : 42
Puan : 1647
Kayıt tarihi : 27/05/07

Character sheet
Blog: test

http://pomaknews.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz