GLASUVA NA POMAČİ ......POMAK HALKININ SESİ
Uye olarak desteklerimizi sunalim.

Join the forum, it's quick and easy

Uye olarak desteklerimizi sunalim.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Zigoş Oyunu Görüntülerini

Zigoş Oyunu Görüntülerini Empty Zigoş Oyunu Görüntülerini

Mesaj tarafından pomaklar.com Salı Tem. 03, 2007 4:59 pm

https://www.youtube.com/watch?v=_YTJd5uYtZ8

Lalacık Köyü Zigoş Ekibinin Oyunundan Görüntüler .Lalacik Köyu

++++++

Baska bir örnek

pomaklar.com
pomaklar.com
Admin
Admin

Erkek
Yaşadığınız Yer - Doğum yeri : Pomakistan
İşiniz : Yazar,araştırmacı),Siyaset
Ad Soyad & İme Prezime : Pomaklar.com
Tesekkur : 42

Character sheet
Blog: test

http://pomaknews.com

Zigoş Oyunu Görüntülerini Empty Geri: Zigoş Oyunu Görüntülerini

Mesaj tarafından pomaklar.com Paz Eyl. 02, 2007 8:02 am

Oyunun diziliş şekli:

Bu oyun, ikişerli gruplar halinde sergilendiği için, erkekler genişlemesine düz bir şerit oluştururlar. Aralarındaki mesafe ise grubu oluşturan kişiler arası 2.5 adım, şeridi oluşturan gruplar arası mesafe ise 4 adımdır.

Oyunun hareket analizi:

Bu oyunda sağ taraftaki oyuncu sola doğru 1 adım hareket eder, sol taraftaki oyuncu sağa doğru 1 adım hareket eder, ardından sağ taraftaki sağa, sol taraftaki sola 3 adım atar ve sağ taraftaki sola sol taraftaki sağa 1'er geniş adım atarlar. Ardından sağ taraftaki soldan sol taraftaki sağdan dönüş yapar ve sağ taraftaki sola, sol taraftaki sağa 3 adım atar ve sağ taraftaki sağa, sol taraftaki sola 1'er geniş adım atarlar. Oyun alanındaki tüm gruplar, müzik bitimine kadar bu hareketleri tekrarlar.

Figür analizi:

Bu oyunda sol taraftaki oyuncu sağ taraftaki oyuncunun yaptığı hareketlerin aynısını diğer ayakla uygular (sağ ayak yerine sol ayak ve tam tersi). Sağ oyuncu sol ayağını sola doğru geniş açıp, kısa bir adım atar ve aynı zamanda kollar da yanlara doğru kanat açarmış gibi açılır, sol ayak basınca bir çömelme gösterilir 1'ci adım, ardından sağ ayak sol ayağın diz hizasına gelecek şekilde yapıştırılır, aynı zamanda sol kol dirsekten bükük göbek kısmına sağ kol aynı vaziyette sırta sarılır 2'ci adım sağ ayak eski yerine döner kollar aynı vaziyette yer değiştirir 3'cü adım, sol ayak sağ ayağın biraz önüne basar ve kollar yer değişir 4'cü adım, sağ ayak sol ayağın hizasına gelir kollar yer değişir 5'ci adım, çift ayak üzerinde bir çömelme gösterilir 6'cı adım, ardında sol ayak dizden bükük sol yana doğru geniş bir adım atar kollar yukarı U şeklinde kaldırılır 7'ci adım, sağ ayak sol ayağın diz hizasına gelecek şekilde yapıştırılır kollar aynı pozisyonda 8'ci adım, ardından sola doğru 180 derece dönüş yapılır ve aynı figür ayak rolleri değiştirilerek tekrarlanır.

Alıntıdır
pomaklar.com
pomaklar.com
Admin
Admin

Erkek
Yaşadığınız Yer - Doğum yeri : Pomakistan
İşiniz : Yazar,araştırmacı),Siyaset
Ad Soyad & İme Prezime : Pomaklar.com
Tesekkur : 42

Character sheet
Blog: test