GLASUVA NA POMAČİ ......POMAK HALKININ SESİ
Uye olarak desteklerimizi sunalim.

Join the forum, it's quick and easy

Uye olarak desteklerimizi sunalim.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Pomak olmak suç mu? Do the crime to be Pomak?

3 posters

pomak - Pomak olmak suç mu? Do the crime to be Pomak? Empty Pomak olmak suç mu? Do the crime to be Pomak?

Mesaj tarafından pomaklar.com Perş. Ocak 14, 2010 4:27 pm

Do the crime to be Pomak?

When the baby is born as every family and their first task is to they give a name him.Yes, it is easy if you know your nationality and religion. To the Pomaks this is one of the most difficult things. They give a name to the baby at the hospital the Christian name. But when they come at home, the baby gets and the other name –Muslim name. Every Pomak has got two names. In the documents is the Christian and among the members of family Muslim name. The life of the young Pomaks is many difficult because of this reason. They don’t know how to call themselves and their religion. The Pomaks celebrate the Muslim and Christian feasts. When you ask one pomak to his name he will answer you according to your nationality. If you are Bulgarian for you his answer will be Christian name. But if you are Turks he will tell you his Muslim name.
So I once asked a boy six years old from Drangovo ( Kardzhali village) who is Pomak. His answer was Ismet (Muslim name). Then I asked him if he had other name. Yes, of course, he had the Christian name-Peter. He told me that at home everyone calls him Ismet but at the school the teacher and his friends as when they go to the near town his parents call him Peter.The boy was confused, he didn’t why he has two names. Then he asked me if I have got two names. My answer was “No, I haven’t got.” He pondered over it and went to home to ask his parents. The boy didn’t know the answer but the adults knew.
Young Pomaks felt ashamed of that fact. Marriage is the determining factor. If they marry a Christian, define their religion as Christian, and if they marry their Muslim religion is now Muslim. But when marriage is between them, so the problem goes to the grave.
Who buries The Pomaks?
On this day Pomaks instead of mourning the death of his neighbor. They think what they will do if the priest or imam refuses to perform the bury rite. If one of The Pomaks is with the Christian name ,the imam refuses to bury him. Yes, but the priest also refuses to bury under the pretext that the pomaks aren’t Christians.
Recently a friend of mine died of Pomaks, who always said that he is a Christian and he wants to bury him priest. His relatives put on a suit him (like Christians) and they went to the priest, but he categorically refused to bury him. Then they went to the imam. But he also refused, because Muslims are not buried in a suit. After many requests, he agreed. He performed the funeral rite only in that case was a dead man suit.
This is the life of Pomaks. Throughout his life The Pomaks wonder what they are. Sometimes they are ashamed and other time they feel sad. They ask themselves: Do the crime to be Pomak?

http://kardzhnews.blogspot.com/
pomaklar.com
pomaklar.com
Admin
Admin

Erkek
Yaşadığınız Yer - Doğum yeri : Pomakistan
İşiniz : Yazar,araştırmacı),Siyaset
Ad Soyad & İme Prezime : Pomaklar.com
Tesekkur : 42

Character sheet
Blog: test

http://pomaknews.com

pomak - Pomak olmak suç mu? Do the crime to be Pomak? Empty Geri: Pomak olmak suç mu? Do the crime to be Pomak?

Mesaj tarafından pomaklar.com Paz Ocak 17, 2010 11:49 am

Sitemiz uyelerinden ingilizce ögretmeni Hatice arkadasa yaziyi cevirdigi icin tesekkurlerimizi sunariz . pomaklar.net yönetimi
Pomak olmak suç mu?
Bir bebek dünyaya geldiğinde her ailenin ilk amacı ona isim vermektir.Evet , uyruğunu ve dinini biliyorsan bu çok kolay.Fakat bu Pomaklar için çok zor bir durum.Onlar bebeklere hastanede hıristiyan isim eve geldiklerinde ise diğer isimleri olan müslüman isimlerini veriyorlar.Her Pomak iki isme sahip.Belgelerde hıristiyan,aile üyeleri arasında ise müslümanlar.Bu sebepten dolayı genç pomaklar için yaşam çok zor.Onlar dinlerini ve isimlerini nasıl dile getireceklerini bilmiyorlar.Pomaklar hem müslümanların hemde hıristiyanların özel günlerini kutluyor.Bir pomağa ismini sorduğunda sana milliyetine göre cevap veriyor.Eğer bulgarsan hıristiyan olan ismini,eğer Türksen sana müslüman olan ismini söylüyor.Dragova'da altı yaşındaki bir erkek çocuğuna Pomaklar kimdir diye sordum.Onun cevabı İsmetti(müslüman ismi).Sonra başka bir ismi olup olmadığını sordum.Evet kesinlikle vardı ve hıristiyan ismide Peter'dı.Bana evde ona herkesin İsmet dediğini fakat okulda öğretmeninin ve arkadaşlarının ayrıca şehirde ailesininde kendisine Peter dediklerini söyledi.
Çocuğun kafası karışmıştı,neden iki ismi vardı?Sonra benimde iki ismim olup olmadığını sordu.Ona cevabım hayırdı.Çocuk bunun üzerine biraz düşündükten sonra eve ailesine sormaya gitti.O cevabı bilmiyordu fakat büyükleri biliyordu.Genç pomakları gerçekler utandırıyordu.Evlilik ise karar verdiren en önemli faktör.Eğer bir hıristiyan ile evleniyorsan dinini hıristiyan olarak tanımlıyorsun;fakat müslümanla evleniyorsan müslüman oluyorsun.Evlilik onların arasında oluyor fakat bu problem mezara kadar devam ediyor.
Pomakları kim defnediyor?
Pomakların bir tanıdığı öldüğü gün ,onun yasını tutmak yerine imam yada papaz cenaze törenini yapmayı reddederse ne yapacaklarını düşünüyorlar.Eğer bir pomak hıristiyan ismindeyse,imam defnetmeyi kabul etmiyor.Aynı zamanda papazda daha önceki pomakların hıristiyan olmadığı bilgisiyle cenaze törenini kabul etmiyor.
Geçenlerde bir pomak arkadaşım öldü.O her zaman kendisinin hıristiyan olduğunu söylerdi ve bir papaz tarafından defnedilmek isterdi.Arkadaşımın akrabaları ona bir takım elbise giydirdi(aynı hıristiyanlar gibi)ve papazın yanına gittiler fakat cenazesi kategorik olarak reddedildi.Oradan imama gittiler,aynı zamanda oradanda reddedildiler çünkü müslümanlar takım elbiseyle gömülmezdi.Birçok ricadan sonra anlaştılar.Ölen kişi sadece takım elbiseli olmak şartıyla cenaze töreni yapılacaktı.
İşte pomakların hayatı.Yaşamları boyunca kim olduklarını merak ediyorlar.Bazen utanıyorlar bazen ise üzülüyorlar.Kendilerine soruyorlar Pomak olmak suç mu?
--------------------
pomaklar.com
pomaklar.com
Admin
Admin

Erkek

Character sheet

pomak - Pomak olmak suç mu? Do the crime to be Pomak? Empty POMAK OLMAK SUÇMU ?

Mesaj tarafından AYDANUR Ptsi Ekim 11, 2010 11:41 am

Pomak olmak suçmu ?
Cum, 12/18/2009 - 12:41 — Anonim

Bir ailenin bebeği olduğunda ilk görevi ona isim vermektir. Evet, bu kolay ama eğer kendi milletini ve dinini biliyorsan! Bulgaristandaki pomaklar için en zor olan şeylerden biri. Hastanade hristiyan ismi eve gelince müslüman ismi. Her pomak iki isime sahiptir. Resmiyette hristiyan ismi ile aile içinde ise müslüman ismi ile çağrılırlar. Bu yüzden genç pomakların yaşamları biraz zordur. Birbirlerini nasıl çağıracaklarını bilemezler. Hem müslüman hem hristiyan şenliklerini kutlarlar. Bir pomağa ismini sorduğunuzda alacağınız cevap sizin milletinize göre değişir. Bir bulgar sorarsa hristiyan adını, bir türk sorarsa müslüman adını söyleyecektir.

Birkeresinde 6 yıl önce kırcaali'ye bağlı drangova köyündeki bir genç pomağa sormuştum. Cevabı "ismet" (müslüman ismi) oldu. Sonrasında diğer adının var olup olmadığını sordum. Evet, kesinlikle hristiyan ismi varmış. - "Peter". Evde herkesin kendisini ismet diye çağırdığını fakat okulda ve yakın bir kasabaya gittiğinde yakınlarının "Peter" ismi ile hitap ettiklerini söyledi. Ve sonra aynı soruyu bana yöneltip benimde iki ismimin olup olmadığını sordu. Ben "hayır" yok diye yanıtlayınca hemen düşünüp taşınmaya başladı ve çocuk ailesine sormak için evine gitti. Çocuk cevabı bilmiyordu ama yetişkinler bilirler.

Genç pomaklar bundan dolayı utanırlar. Evlilikler belirleyici faktördür. Bir hristiyanla evlenirse kendi dinini hristiyan olarak, bir müslümanla evlenirse kendi dinini müslüman olarak tanımlarlar. Fakat bir pomak başka bir pomak ile evlenirse problem mezara kadar gider.

Pomakları kim defnediyor?

Bugünlerde pomaklar mezardaki komşusunun matemini tutmak yerine imam veya papazın kendilerini gömüp gömmemesini düşünecekler. Çünkü bir pomak hristiyan ismine sahipse imam onu gömmüyor evet ama aynen papazda tüm pomakların müslüman olduğu kanısı ile o da gömmüyor.

Geçenlerde pomak arkadaşlarımdam biri öldü. Kendisinin her zaman hristiyan olduğunu ve papaz tarafından gömülmek istediğini belirtiyordu. Akrabaları ona hristiyan inanışına göre mezar hazırladılar fakat papaz onu gömmeyi reddetti. Sonrasında imama gittiler fakat imamda hristiyan mezarında islami usullere göre gömmeyi kabul etmedi. Bir çok ricadan sonra imam sadece defin duasını etmeyi kabul etti ve bunu gerçekleştirdi.

Bu pomakların yaşamı. Yaşamının sonuna kadar ne olduğunu merak etmek. Bazen utanıyorlar ve diğer zamanlarda üzülüyorlar. Onlar kendilerine soruyorlar "Pomak olmak suçmu"

İngilizceden - Türkçeye çeviri

Kaynak: kardzhnews.blogspot.com

Yorumlar
Pomaklar kimdir? diye...DAĞLI
Anonim - 09/30/2010 - 00:28

Selam.ben Pomak kökenli bir Türk vatandaşıyım...Mubadele yıllarında dedemler Büyük önder ATATÜRK Tarafından Türkiye'ye getirilmiş halklardanız...Yani soyumuz Pomak kökenlidir...Amma türklüğüde kabul etmişik...Pomakların hırıstiyan oldugu iddiası var okudugum yorumlarda...Be kardeşim; hiristiyan kökenliysek rahmetli nenem 101 yasinda vefat etti ve Kuran-ı kerimi ezbere biliyordu...Acaba nenecigim hobi olsun diyemi kuran-ı kerimi ezberledi ?

Lütfen! Bir yargıya varmadan önce bir okuyun araştırın...Ne nedir ne nerededir v.s...

*

HAKLISIN
Anonim - 10/10/2010 - 12:59

DEDEM-DEDESININ DEDESINDEN ØTESININ ISIMLERINI SAYARDI.ARALARINDA TEK BIR HRISTIYAN ISMI BULUNMAMAKTA BU DA DEMEK OLUYOR KI BIZ ESKI KØKLU MUSLUMANIZ....

*

SELAM ALEYKUM
Дервиш - 09/25/2010 - 01:09

Bu forumda ve sitede yeni kayıt oldum ! Anonım yazı yazan arkadaşımızı tebrikliyorum ! Çok doğru görüşlere değniyor ! Pomak demek DOĞRUYU KABUL ETMIŞ VE TEK BİR DOĞRUYLA YAŞAMAYI SÜRDÜREN MÜSLÜMANDIR ! MÜSLÜMAN DÜNYA IŞLERİNDEN ÜSTÜNDÜR ! MÜSLÜMAN DEMEK ALLAHIN YÜZÜDÜR ! BÖYLE YAŞAMAK CESARET İSTER ! ALLAH KENDİSİNE İNANIP TESLİMİYETTE YAŞAYANLARI KORUSUN VE DÜNYA YAŞAMINDA VE AHIRETTE CENNETLİK YAŞATSIN !

SELAMETLE ESEN KALINIZ

*

POMAK OLMAK SUÇSA İNSAN OLMAK DA SUÇTUR...
Anonim - 04/29/2010 - 13:53

KISACIK BİR HİKAYE İLE BAŞLAMAK İSTİYORUM:

SOFYA' DA BİR PROFESÖR, İSİM VERMEME GEREK YOK. ONUN İKİ ÇOCUĞUNDAN BİRİ- KIZ, AYNI

ÜNİVERSİTEDE OKUMAKTADIR. DERS SIRASINDA BAYAN ÖĞRETMEN POMAKLARI KÖTÜLEMEYE BAŞLAR,

POMAK KIZI AYAĞA KALKAR O BAYANI SUSTURUR: ''SEN BENİM KİM OLDUĞUMU BİLİR MİSİN DER?''.

KADIN ''HAYIR'' DER. KIZ DA: ''BEN POMAKIM'' DER. FELANCA PROFESÖRÜN KIZI. O AN BAYAN ÖĞRETMEN

OLDUĞU YERDE DONAR, UTANIR, ÖZÜR DİLEMEYE BAŞLAR. BU OLAYA NE DERSİNİZ, BİLİNÇSİZ VE

HERŞEYDEN ÇOK ÖNYARGILI OLDUĞU İÇİN DÜŞÜNCELERİNİ

SAVUNAMAMIŞ, REZİL OLMUŞ BİR HOCA. ÜNVAN SAHİBİ OLMAKLA İNSAN ERMİŞ OLMUYOR.

**İLK BAŞTA İNSAN OLMAK VARDIR ARKADAŞLAR. KENDİNE SAYGI DUYMAZSAN BAŞKALARINA HİÇ

SAYGI DUYAMAZSIN.

ŞU ANASAYFADA YAZILANLAR HİÇ HOŞ VE DOĞRU DEĞİLDİR. POMAKLAR NE OLDUKLARINI BİLİRLER,

HANGİ DİNE AİT OLDUKLARINI DA BİLİRLER. BAZI BÖLGELERDE POMAK HALKI HALA KOMÜNİZMİN VE İNSAN

BASKISI ALTINDA KALDIĞI İÇİN BUNLAR VARDIR. YANİ ONLARA AŞŞAĞILAYICI BİR

ŞEKİLDE BAKILMASIN, OKULA GİTTİKLERİ ZAMAN NOTLARINDAN KIRILMASIN, İŞ SAHİBİ OLSUNLAR DİYE

BUNLAR VARDIR. İKİ DAĞIN ARASINDA KALMIŞ BİR MİLLET ONLAR. SİZCE BU DOĞRU MUDUR???

HERHANGİ BİR MİLLETİN TARİHTE YER ALMAMASI, BÖYLE BİR ŞEKİLDE ASİMİLE EDİLMEYE ÇALIŞILMASI

DOĞRU MU? BU İSTESENİZ DE OLAMAZ FARKLI OLAN HER ZAMAN FARKLI KALIR VE KALBİNDE BUNU BİLİR.

BENİM YAŞADIĞIM BÖLGEDE ÖYLE BİR ŞEY YOKTUR. ALLAH'A ŞÜKÜR. HERKESİN İSMİ MÜSÜLMANDIR.

DİNİ TÖRENLER DE BAYRAMLAR DA İSLAM DİNİNE UYGUNDUR. POMAK, TÜRK, BULGAR, ÇİNGENE HEPSİ

BERABER YAŞARLAR. HATTA ÜÇÜNÜN DE KARIŞIMINI BİLİRİM. ÇOK DA İYİ UYUM SAĞLAMIŞLARDIR.

SİZ POMAK NEDİR BİLİR MİSİNİZ Kİ ÖYLE KONUŞUYORSUNUZ? BİR POMAK KALBİ NASIL ATAR NASIL

HEYECANLANIR BİLİR MİSİNİZ? HER MİLLETTE KARA KOYUNLAR VARDIR. HATTA BİLMENİZİ İSTERİM Kİ

ÜLKESİ OLAN MİLLETLERDE YOLU ŞAŞIRMIŞ İNSANLAR DAHA ÇOKTUR. POMAKLAR BİRBİRLERİNE ÇOK

BAĞLIDIR, ÇOK SEVECEN, İYİ NİYETLİ, HER AN YARDIMA KOŞAN İNSANLAR. KOMŞU KOMŞUYA GELİR

HERGÜN; YOĞURDUNU, ÇİÇEĞİNİ, EL BECERİSİNİ, GÜZEL SÖZÜNÜ PAYLAŞIR. ONLARIN ARASINDA

YAŞADINIZ MI HİÇ? ONLAR NASIL SEVER NASIL İNANIR, NELERE DEĞER VERİR BİLİR MİSİNİZ?

BİR ÜLKEYİ PARÇALAMAK İSTEYENLER ANCAK BİZCİ SİZCİ OLURLAR.

TÜRKİYE' DE OSMANLI VARKEN BÖYLE AYIRIM VAR MIYDI, GÜCÜ DAĞITMAK İÇİN YAPILIYOR BU

BİLİNÇALTI ÇALIŞMALAR. İNSANIN BİLİNÇALTINA GİRMEYİ BAŞARDIN MI İŞ ZATEN BİTMİŞTİR. BUNA ASLA İZİN

VERMEYİN.

ÖNYARGILI DAVRANANLAR BİRKEZ DAHA DÜŞÜNSÜN İNSANLAR NİYE VARDIR, NİYE FARKLI İNSANLAR

EL ELE TUTUŞUP ŞARKI SÖYLER OYUN OYNAR?

***KENDİNİZİ KISITLAYIP TEK TARFLI BAKMAMANIZI ÖNERİRİM, HUZUR BULURSUNUZ. HEPİMİZİN BİR

DÜNYEVİ GÖREVİ VAR VE HİÇ BİRİ ÖNEMSİZ DEĞİLDİR. ARI GİBİ KÜÇÜCÜK BİR YARATIK BİLE YOK OLURSA

İNSANIN ÖMRÜ EN FAZLA 60 SENEDİR.

*****İYİLİK YAPIN Kİ BİR GÜN SİZE GERİ GELSİN....''bilinçli'' insan olalım

*

Pomak olmak suç mu?
Anonim - 09/05/2010 - 14:19

çok güzel söylüyorsun kardeşim tebrik ediyorum

*

eklason bogomolizm
murat tezcan - 03/24/2010 - 17:07

pomaklar ırk bakımından benşm turkıyede ogren dıme gore sılav mılletının eklason kolundan. pomaakların muslumanlıkta oncekı dını bogomolizm yani boşnaklarla aynı.bu yüzden tarih kitaplarında adımız gecmez.o donemlerde orta cag avrupasında hrıstıyanlar arasında yok sayılan bı mezhep bu yuzden.yanı bız sılavız.okullarda bunu bende yasadım pomakca turkcedır falan dıye hocalar bızım resman beynımızı yıkamaya calısıolar.tarih ögretmenımız bı defasında pomaklar bogomolizm ırkından demıstı ben ce bu yuzden turk kaynaklarına aldanmayın gozunuzu acın bogolizmi ırk sanan bu teorılerden fayda gelmez.bg yunan pomakları nekadar asimile etmeye calıstıysa turkıyede okadar calıstı ve onlardan daa basarılı oldu..ayrıca ozaman osmalıda nıye pomaklık yoktu dersenız.osmalıda ya hrıstıyandı ya muslom yada musevi.. aslında bu kadar basit..bız muslom sılavız ve ben bundan cok gururduyuyorum.cok onurluyum.

*

katılıyorum
Anonim - 07/13/2010 - 23:44

muslom oluşumuzu da aynı derece sorgulamak lazım.aslımız hristiyandır kardeşim.

*

aslımız hristiyan felan
Anonim - 09/15/2010 - 17:59

aslımız hristiyan felan değildir.biz türk oğlu türküz.aslımız türk tür. ve de türkler hiç bir zaman hristiyan olmamışlardır.

*

Kardeşim kusura bakma ama sen
Anonim - 09/17/2010 - 10:01

Kardeşim kusura bakma ama sen su katılmamış bir cahilsin oku bunu http://dunyaturkbirligi.blogcu.com/gagavuz-turkleri/2985809 Ayrıca pomaklar, boşnaklar, ve torbeşlerde osmanlı zamanınında müslüman olmuş balkanların yerel halklarındandırlar.

*

Yanıt
Anonim - 05/27/2010 - 13:09

Sayın Murat TEZCAN
İlk defa Pomak açılımına doğru, açık, net ve cesaretle cevap veren birine rastladım, sizi tebrik ederim.
Ben 58 yaşındayım ve 2009 yılında Bulgaristan'a yaptığım bir seyahatte Pomak olduğumu öğrendim. Bu beni çok etkiledi ve pek çok yayın okudum, ve ilişik sonuca vardım ;

Pomakların mensubu olduğu ırkı (etnik kökeni) bulabilmek için yapılmış pek çok araştırma mevcuttur, ancak verilerin azlığı tam bir araştırma sonucuna varabilmeyi engellemektedir.

Balkan ülkelerinin hemen hepsinde Pomaklar bulunmaktadır ve bunların tamamı Müslüman dinine mensuptur ve zaten Müslüman oldukları için Pomak olarak adlandırılırlar.

Pomakların mensubu olduğu ırk (etnik köken) için (X) diyelim :

Pomaklar bir (X) ırkının (etnik kökenin) mensubu olsalar idi şimdiki zamanda bir (X) ırkının (etnik kökenin) mensubu olarak Müslüman dinine tabi olmanın dışında başka din ve mezheplere tabi olarak çeşitli balkan ülkelerinde yaşıyor olmaları gerekmezmiydi.
Müslümanlığı anlatan, Müslümanlığı Tebliğ eden ve onların Müslümanlığı seçmelerini sağlayan Müslümanlar özellikle (X) ırkından (etnik kökeninden) olanları bulup onlara mı Müslümanlığı anlattılar, Tebliğ ettiler. Böyle bir şey mümkün olabilir mi. Bu konuda en doğru olabilecek tez Müslümanlığı Tebliğ edenler gittikleri ve ulaşabildikleri ve yakın ilişki kurdukları yerlerdeki o ülkenin insanlarına Müslümanlığı anlattılar, Tebliğ ettiler ve onların kendi rıza ve arzuları ile Müslümanlığı seçmelerine neden oldular.
Bunun sonucunda tüm Balkan ırkları (etnik kökenleri) kendi rıza ve arzuları ile Müslümanlığı seçen ve kendi ırkından (etnik kökeninden) olan bu insanları kendi toplumlarından dışlamak için onları Pomak olarak adlandırmıştır. Buna göre Pomak Bulgaristan’da Bulgar ırkının (etnik kökeninin) Müslümanıdır.
Bu bilgilere göre ben ; Bulgar Irkındanım (Etnik Kökenindenim) ve Elhamdülillah Müslümanım. Ben bu kanaate ve sonuca vardım.

*

osmanlı padişahlarından hiç
cevdet yuce - 03/12/2010 - 14:34

osmanlı padişahlarından hiç amma hiç bir tanesi saf türk degildir -zaten osmanlıda türk ve digerleri diye bir ayırım yoktur -herkez türktür bu gün niye bu ayırımlar.Kim kendini ne hissediyorsa odur . ALLAH birdir yeter ki inancın olsun-hangi peygambere taptıgın hic önemli degildir çünkü peygamberler kuldur-yine de en sonunki peygamber tercihtir.BİZ kardeşiz-önce insan oldugumuzu algılayalım sonrada inanalım

*

Pomaklar İslamla şereflenmiştir
Anonim - 03/11/2010 - 18:11

Pomak olmak suç değil, ama batılılara sorarsanız suç. Çünkü Müslümanız. Biz Türk milletiyle bütünleşmişiz. Türk milletini oluşturan Müslüman unsurlardan biriyiz. Yani Batı, Osmanlı'daki bütün Müslümanlar'a Türk diyordu, onun Tatar, Çerkes, boşnak olduguna bakmadan. "Türkler geliyor" derken içinde biz de varız, Tatar da var. Tabi osmanlıdaki Müslüman unsurların edebiyat, sanat dili de Türkçe. Türk milleti etnik bir kimlik olmadığı için Pomaklar da Türk milletinin bir ferdidir. Ben asla kendimi Türk milletinden ayrı hissetmedim. İstanbul'da yaşıyorum ve kendimi "Pomak Türkü" olarak adlandırıyorum. Zaten benim annem dadaş, Erzurumlu, Babam Pomak.

*

Göçmen "bence"
Torlak - 02/08/2010 - 13:49

GÖÇMENLİK : Ebediyetten bu yana kökleri ile bulunduğu toprağa sıkı sıkıya sarılmış meyve veren bir ağacın, kökleri parçalanarak sökülüp, havasını, suyunu, toprağını daha önce hiç tanımadığı bir yere sokulmasıdır. Aslında göçmenlik bundan sonrasıdır. Ağaç hiç tanımadığı bu yeni ortamın havasına, suyuna, toprağına belki alışacak, fırtınalara, sellere, sıcak ve soğuğa köksüz olarak belki dayanabilecek, belki kök salabilecek, sonra tekrar ve belki yeşerecek, belki yeni filizler verecek, belki o filizler büyüyüp bir koru oluşturacak, belki meyve verecekler ve ondan sonra ve o da belki göçmenlik bitecektir.
Hayır bu göçmenlik hiç bitmeyecek. Göçen nenelerimizin, dedelerimizin torunları olan biz kızları ve çocukları yerini, dilini bilmediğimiz halde atalarımızın göçtüğü toprakların özlemi içindeyiz. Çünkü ; atalarımızın, ebediyetten bu yana kökleri ile toprağına sıkı sıkıya sarılmış olduğu, meyve verdiği, kökleri parçalanarak söküldüğü yerde hala kökleri var.

*

Pomak "bence"
Anonim - 02/07/2010 - 21:34

İnsanoğlu’nun dünyaya gelişi ile ilgili olarak hiç bir seçim ve karar hakkı bulunmamaktadır. Ancak ; İnsanoğlu doğmadan evvel seçme ve karar verme hakkı bulunmadığı bu özellik ve değerlerin tamamını doğumundan sonra biri hariç bir şekilde olsun değiştirebilme özgürlüğünü elde edebilmektedir.

İnsanoğlunun doğmadan evvel :
Doğmama, anne ve babasını seçme, cinsiyetini belirleyebilme, adını tercih edebilme, hangi dine inanacağına, hangi ülkede doğacağına, hangi ülke tabiiyetine tabi olacağına karar verebilme hakkı bulunmamaktadır. Sıraladığımız bu özellik ve değerleri çoğaltabiliriz ve çoğalta bileceğimiz bütün bu özellik ve değerler bir şekilde olsun insanoğlu tarafından değiştirilebilme özgürlüğüne imkan tanıyan özellik ve değerlerdir, hiç biri olmaz olmaz değildir.

Ancak bir özellik ve değer vardır ki bu asla değiştirilemez :

İnsanoğlu doğmadan evvel, ırkının (etnik kökeninin) ne olacağının kararını verme hakkına sahip değildir ve doğduktan sonra dahi bunu değiştirebilme imkanına sahip değildir.

Pomakların mensubu olduğu ırkı (etnik kökeni) bulabilmek için yapılmış pek çok araştırma mevcuttur, ancak verilerin azlığı tam bir araştırma sonucuna varabilmeyi engellemektedir.
Balkan ülkelerinin hemen hepsinde Pomaklar bulunmaktadır ve bunların tamamı Müslüman dinine mensuptur ve zaten Müslüman oldukları için Pomak olarak adlandırılırlar.
Pomakların mensubu olduğu ırk (etnik köken) için (X) diyelim :

Pomaklar bir (X) ırkının (etnik kökenin) mensubu olsalar idi şimdiki zamanda bir (X) ırkının (etnik kökenin) mensubu olarak Müslüman dinine tabi olmanın dışında başka din ve mezheplere tabi olarak çeşitli balkan ülkelerinde yaşıyor olmaları gerekmezmiydi,

Müslümanlığı anlatan, Müslümanlığı Tebliğ eden ve onların Müslümanlığı seçmelerini sağlayan Müslümanlar özellikle (X) ırkından (etnik kökeninden) olanları bulup onlara mı Müslümanlığı anlattılar, Tebliğ ettiler. Böyle bir şey mümkün olabilir mi. Bu konuda en doğru olabilecek tez Müslümanlığı Tebliğ edenler gittikleri ve ulaşabildikleri ve yakın ilişki kurdukları yerlerdeki o ülkenin insanlarına Müslümanlığı anlattılar, Tebliğ ettiler ve onların kendi rıza ve arzuları ile Müslümanlığı seçmelerine neden oldular.

Bunun sonucunda tüm Balkan ırkları (etnik kökenleri) kendi rıza ve arzuları ile Müslümanlığı seçen ve kendi ırkından (etnik kökeninden) olan bu insanları kendi toplumlarından dışlamak için onları Pomak olarak adlandırmıştır. Buna göre Pomak Bulgaristan’da Bulgar; Arnavutluk'ta Arnavut, v.b. ırkının (etnik kökeninin) Müslümanıdır.
Pomak kelimesi bir ırkı (etnik kökeni) belirtmediğine ve bir ırk (etnik köken) içinde kendi ırkından (etnik kökeninden) Müslümanlığı seçmiş olanlar için kullanılan bir sıfat olduğuna göre değişebilen özellik ve değer olan her türlü dini inanışlar bir insanın mensubu olduğu ırkını (etnik kökenini) asla değiştiremez.

*

Pomak olmak suç değil Bana
şanlı - 01/06/2010 - 09:45

Pomak olmak suç değil Bana allah tarafından bahşedilen bir ayrıcalık olduğunu düşünüyorum milletimle gurur duyuyorum tarih boyunca gördüğü zorluklara karşı her zaman doğrunun yanında olmuş,bencil olmayan mazluma her zaman yardımcı olam mert, cesur bir milletin bişreyi olamak ,Yaşadığı ülkenin birliğine ,bütünlüğüne,ülküsüne her zaman bağlı olan,bayrağına saygı duyan ülkeinin gelişmesi için çabalayan yani son zamanlarda Türkiyenin başına musallat edilmeye çalışılan kürtlerin tam tersini düşünen ve bunu faaliyete geçiren bir milletin mensubu olamk suç değil guruu duyulması gereken bir ayrıcalıktır.
Tabiki bazı devletelrin siyasi oyunları sonucu pomaklığını tam anlamıyla yaşayamayan kardeşlerimizin(Bulgaristan gibi) bu duyguyu yaşayamamsı beni çok üzüyor o yüzden elimden geldiğince bu ülkeye ziyaretlerde bulunup ordan milletime mensup arkadaşlar edinip pomaklığın ne olduğunu elimden geldiğince anlatmak boynumun borcudur.Bu yolda imkanı olan herkesi göreve davet ediyorum Tüm pomak dostlarıma sevgi ve saygılarımı sunarım Unutmayın Pomak olmak ayrıcalıklı bir özellik Türkiye Cumhuriyeti Topraklarında yaşamak ve onun vatandşı olmak ise dahada ayrıcalıktır.

[i]
AYDANUR
AYDANUR
Moderatör
Moderatör

Kadın
Yaşadığınız Yer - Doğum yeri : Edirne (uzunköprü) İstanbul
İşiniz : emekli
Ad Soyad & İme Prezime :
SELANİKLİ POMAK KİZİ
Sülale ismi : ( kırço sülalesi )
Tesekkur : 24

Character sheet
Blog: Blog

http://www.ayinyakamozlarayansimasi.net

pomak - Pomak olmak suç mu? Do the crime to be Pomak? Empty Geri: Pomak olmak suç mu? Do the crime to be Pomak?

Mesaj tarafından AYDANUR Ptsi Ekim 11, 2010 11:43 am

Görüşlerinize açıktır arkadaşlar !
AYDANUR
AYDANUR
Moderatör
Moderatör

Kadın
Yaşadığınız Yer - Doğum yeri : Edirne (uzunköprü) İstanbul
İşiniz : emekli
Ad Soyad & İme Prezime :
SELANİKLİ POMAK KİZİ
Sülale ismi : ( kırço sülalesi )
Tesekkur : 24

Character sheet
Blog: Blog

http://www.ayinyakamozlarayansimasi.net

Mesaj tarafından pomaklar.com Ptsi Ekim 11, 2010 4:29 pm

Cok net ve kisa ek yapmak istiyorum .
Slav ismi almak insani hristiyan yapmaz, arap ismi almak musluman yapmaz.
Dolayisiyla ismi bildik arap isimlerinden degil diye birileri buna tavir aliyorsa ciddi hata icindedir.Arap isimleri alarakta musluman oldugununu sananlar var ise en buyuk cehalet icindedir.
Ismin hristiyani , muslumani olmaz.Ne yani islamiyet rusyada yada cinde ortaya cikarilmis olsaydi herkez cince isim almak zorundami olacakti.Bu kadar mantiksiz bakis acisi malesef bu tarz sorunlari gundeme getiriyor.
Bu yine biz pomaklarin sucu.Pomaklar bir halktir,icinde muslumani,hristiyani,atesiti herkezi vardir,ilk önce bu yargiyi kirmak zorundayiz.Musluman esittir Pomak degildir bunu idrak edebiliyorsak olaylara bakisimiz netlesir.
pomaklar.com
pomaklar.com
Admin
Admin

Erkek

Character sheet

Mesaj tarafından decenqua Salı Ekim 12, 2010 9:30 pm

Bunu biliyormuydunuz.Perslerin o muhteşem ilk ve son büyük İmparatorluğu Bulgaristanın Rodop Bölgesini,Makedonyanın Tamamını ve Sahilden iç Bölgelere doğru Şimdiki Bosna-Herseğe kadar uzandığını.(Ahamaniş Hanedanlığında).Persler Anadolunun,Egenin,Yani Bugün ülkemizin tamamın,Suriye,Mısır,Tususa Kadar bir Alanı,Asyada Afganistan,Türkmenistan,Pakistanın tamamını Yüzyıllarca hakimiyetlerine aldılar.Bu yönetim Altında Makedonyalı İskender Güçlenip,İşgal Altındaki Çeşitli Boyları etrafında toplayıp Perslerin Hakimiyetindeki Tüm Toprakları geri Alırcasına başlattığı o Muhteşem İskenderin Asya Seferi (İmparatorluğu)na kadar sürdü Perslerin Hakimiyeti buralarda.İskenderin Yolu Perslileri Gittiği yere kadar Kovalamanın serüvenidir Aslında.

Bunları Neden Anlatıyorum.Persliler gittikleri yere Dinlerinide Götüren bir alışkanlıktaydılar.Yani Dinlerinin Tebliğini de yapıyorlardı bir bakıma.Zerdüştlüğü Yayıyorlardı.Zerdüştlük O Çağlarda Tek Tanrılı bir dindi.Felsefenin ve Mistizmin Çok derin etkisinde Olan Yunanlıları Zerdüştlük Etkilemedi.Makedonlar Yunan Kültürü ve diniyle daha bir yoğrulmuşlardı.Fakat Balkanlara Kuzeyden İnen diğer Slav Toprakları hala doğa Üstü tanrılara inanıyorlardı.Ve Fırtına,İklim Hareketleri tanrıları,Yıldızlar,Güneş,Yağmur daha etkili tanrılarla doluydu Slav İnancında.Gür Ormanlarıda bu Gök Hareketleriyle buluşturuyorlar,Orman Tanrılarınada inanıyorlardı.Yunanlılar gibi Sembolik Heykeller yoktu Slavların dünyasında.Savaşçı yaradılışları daima Güce İnancı telkin etmişti onlara.Fırtınalar,Boranlar ve Rüzgarın Sesiyle Uğultular Yankılanan Derin Ormalar onların bilinmeyen dünyalarını işgal etmişti.

İşte bu Dönemlerde Persler Balkanlarda Hakimiyet Kurdular.Çünkü Güçlüydüler,Sönmek Bilmeyen Ateşleri vardı.Bunları Lav Topları gibi Kullanıyorlardı Savaşlarda.Kaynağı Geldikleri İran Topraklarıydı.Silah Olarak Kullandıkları Kara Yağlı Suyu Sürdükleri Taşlara mancınıklar maharetiyle Atıyorlardı,kalelere,köylere,orduların üzerine.(Sondaşsız,yeryüzüne sızan Petrol)

Orantısız Güçle Kurdular Hakimiyeti ve bu Hakimiyet Yıllarında Zerdüştlüğü Slavlar Arasında Yaydılar.Yunanlılar Hala Selanikten Sonra,Moraya Doğru Olan Topraklarını Koruyabilmişler,dinlerinide Muhafaza edebilmişlerdir.

Zerdüşt dini Ahura Mazdasında YıldızlardaiTanrının Gök Yüzünde Oluşundan,bütün Doğa olaylarını birtek onun idare edişinden,tek Hakim güç tanrının oluşundan bahsediyordu.Ve Slavlar bir çok doğa hareketlerinin tanrısını bir tek tanrıda buluşturma idrakini edindi.Zamanla bu din aralarında yayıldı.Fakat Aynı zamanda Kuzeyden Slav Akınları, eski gelenek ve dini inançlarıyla sürüyordu.Ve Tarihi hadiseler yön değiştirdi,İskender Bu arada büyük ordusunu kurdu.Bu Ordunun İçinde Yunanlılar vardı,Arnavutlar vardı,Makedonlar vardı ama Zerdüşt Olan Rodop Bölgesindeki Slav Azınlıkla,Makedonya Ötesindeki daha batıdaki Zerdüşt Olan diğer Slavlarda yoktu.

Çünkü dindaşlık Anlayışları İranlılara Cephe Almalarını bastırmıştı bu Slavların.Zerdüşt Slavlara işte bu tutumundan dolayı İskenderin Ordusundakiler Bogomil demeye başladılar.Bogomil Ayrı İnançtan olanlar,Farklı düşünenler,Aykırılar gibi anlam ifade ediyordu.Rodop Bölgesindekiler ve Makedonyadan Sonraki Slavlar hep Zerdüşt kaldı.Devam Eden dahada fazla Balkanlara İnen Slavlardanda inanç olarak ayrı ve aykırı kalan bu Slav Azınlık Hep daha sonra diğer Balkan Kavimlerinden Zulüm gördüler.Bu Arada Hızla Yayılan,zorla dayatılan, Hristiyanlaştırma da Dahi bir farkla Hristiyanlığı da Kabul ettiler.Ortadokslar ve Katolikler gibi İsayı Tanrı (Haşa Allah) Kabul Etmediler hiç bir zaman. Onu Tanrının (Allahın) kulu ve Peygamberi Kabul ettiler.Yani Zerdüşt geleneği dorultusunda hep tek yaratıya (Allah'a)inandılar.Zamanla Bogomillik Hristiyanlığın Hristiyanlığa tamamen Aykırı ekol (mezheb) olarak görüldü.

Katolikler (Özellikle Macarlar) ve Ortadokslar (Sırplar,Yunanlar) Bogomillere hiç rahat vermiyor Ortadokslaşmaları veya Katolikleşmeleri için Sürekli Saldırıp,katliamlara maruz bırakıyorlardı.Rodoplu Zerdüştlerin Etrafını Bulgar Slavlar sarmıştı.Onlarda Yunanlılar Tarafından Ortadokslaştırılmışlardı.En Azından Bogomiller bu Zulüm Altında Yine Mezheplerine (İnançlarına) sahip Çıkarak dörtyüz sene dayandılar.

Bu Arada Eski Pers İmparatorluğu ve Büyük İskenderin yolları Üzerinde Müslüman Osmanlı Batıya doğru yayılıyordu.Bu İmparatorluk zamanın ABD'siydi adeta.Saddamın Zulmünden ABD'ye Kucak Açan Iraklılar Misali Bogomiller Osmanlıyla irtibata girdiler.Diğer Hristiyan Kavimlerden Bezmişlerdi Artık.Nüfusları kırılıyor,katliamlar durmuyordu.Osmanlı nede olsa devlet.Hedefleri var batıya doğru genişleme azmi.ABD'nin Saddamın Kürtler,Şiiler üzerinde zulmünü bahane etmesi,Kİmyasal Silahları Bahane etmesi gibi,Osmanlıda bahanesiz bir bahaneyle Bogomillere yardım etti.Rodoptaki Bogomillerin Osmanlıya yardım etmesiyle diğer Slav Soydaşları (Bulgarlar) onlara Yardım edenler,yardımcı olanlar anlamında Pomak dediler.Makedonya ötesindeki Bogamillere Boşnak dendi.Ve tek Tanrı İnancındaki bu Halka (Bogomillere) Osmanlının dini Cazip geldi.Çünkü İslam da Tek Tanrı (Allah) anlayışı vardı direk olarak.Şefkat,Merhamet,Zalime Karşı Mazlumun Yanında Olma Anlayışı Bogomillerin ilk 100-150 yılda İslamlaştığı anlatılır.....
decenqua
decenqua
Üye
Üye

Erkek
Yaşadığınız Yer - Doğum yeri : 50 Balıkesir/Gönen
İşiniz : Emekli
Ad Soyad & İme Prezime : Recep ŞEREF
Sülale ismi : Çerkezlerin (Adiğe) Decen Sülalesi
Tesekkur : 27

Mesaj tarafından pomaklar.com Çarş. Ekim 13, 2010 11:43 am

Recep bey gercekten guzel bir konuya temas etmissiniz.Bu yaziniza bir baslik verebilirseniz pomaknews te yayinlamak istiyorum.
pomaklar.com
pomaklar.com
Admin
Admin

Erkek

Character sheet

Mesaj tarafından decenqua Çarş. Ekim 13, 2010 3:26 pm

Sayın Pomak bu sizin takdiriniz.

Takdir edersinizki geçmişimde zamanın bir yerlerinde merak ettiğim Bogomiller hakkında hatırlayabildiğim herşeyin bir özeti haliyle bu yorum yazım.

Başlık altında Neşretmeyi düşünmeniz inceliğiniz,Teşekkür ederim.Fakat başlık bulmak iddalı bir olur gibime geliyor.Yazıya kaynaklar,belgeler gerektirir.Oğraş ister.

Okuduğumuz kitapları kütüpanelerin bir köşesinde tutmak gerekli aslında.Fakat böyle bir Arşivim yok.

Yani Başlık için nedesek acab?.Veya adını siz koyun,kabulümdür.

Selam ve Saygılarımla
decenqua
decenqua
Üye
Üye

Erkek

Mesaj tarafından pomaklar.com Çarş. Ekim 13, 2010 3:43 pm

Bogomiller uzerine uzun zamandir bende arastirma yapiyorum, elimdeki bulgulari ilerde kitaplastirmayi dusunuyorum.
Balkanlardaki Zedüşt inacının İzleri ?
http://pomaknews.com/?p=3073
pomaklar.com
pomaklar.com
Admin
Admin

Erkek

Character sheet

Mesaj tarafından decenqua Çarş. Ekim 13, 2010 4:56 pm

Çok Güzel Başarılar dilerim,kısmetse Okuyacağım muhakkak.Yazdıklarımla buluşan noktalar varmı Çalışmalarınızda Sayın Pomak.
decenqua
decenqua
Üye
Üye

Erkek

Mesaj tarafından pomaklar.com Çarş. Ekim 13, 2010 7:49 pm

Bulusan noktalarda var ama ayrisan noktalarda var Smile
pomaklar.com
pomaklar.com
Admin
Admin

Erkek

Character sheet

Mesaj tarafından decenqua Çarş. Ekim 13, 2010 8:30 pm

Bulusan noktalarda var ama ayrisan noktalarda var
---------------------------------------------------------------------

Tabi olabilir.Neticede zamanında okuduğum ve üzerinden yıllar geçen bilgilenmelerimin hafızamın gerilerinde kalmışlarını hatırlayıp yazdığım bir yazı.(yorumum).

Tarihi bir başka konularlada karıştırmışlıklarım olabilir.

Buluşan ve Ayrışan noktaları bilmek isterim doğrusu,yüzeysel olarak ....

Yahut Çelışmalarının tamamlanmasını bekliyeyim diyeyim en iyisi.
decenqua
decenqua
Üye
Üye

Erkek

- Similar topics