GLASUVA NA POMAČİ ......POMAK HALKININ SESİ
Uye olarak desteklerimizi sunalim.

Join the forum, it's quick and easy

Uye olarak desteklerimizi sunalim.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kampanya;Ben POMAK’ım ve bundan rahatsızlık duymuyorum !!!

pomak - Kampanya;Ben POMAK’ım ve bundan rahatsızlık duymuyorum !!! Empty Kampanya;Ben POMAK’ım ve bundan rahatsızlık duymuyorum !!!

Mesaj tarafından pomaklar.com Ptsi Kas. 28, 2011 3:18 pm

pomak - Kampanya;Ben POMAK’ım ve bundan rahatsızlık duymuyorum !!! 29463310
Son dönemde Bulgaristanda tv lerde ve bir takım resmi ağızlarda Pomakların kendilerine Pomak denmesinden rahatsız oldukları ve Bulgar müslümanı olduklarını dile getirdikleri gibi yalan ve asimilasyon kokan bir poltika izlemeye başladığını görüyoruz.
Yüzyılı aşkın süredir Pomakları asimilasyona tabi tutmak için defalarca katliamlara maruz bırakan,sürgünlere yollayan Bulgar devleti,günümüzdeki AB üyeliğine rağmen demokratikleşme ve insan hakları konusunda henüz yol alamamış durumda.
Halen Pomak halkının varlığını reddeden bir zihniyetle hareket etmeye devam etmektedir.Bu durumun her an yeni katliamlara sebebiyet vereceği endişesi Pomaklarda oluşmaktadır.
Bulgaristan devleti bu red ve inkar politikalarından vazgeçmedikçe Pomak halkı özgür ve insan haklarına yaraşır şekilde bir yaşama kavuşamıyacağı gün gibi açıktadır.
Son dönemlerdeki Pomaklarda oluşan kimliğine sahip çıkma bilincinden rahatsız olduğu gün gibi açıkta olan Bulgaristan yetkilileri ,bu sefer Pomakların ağzından yalan yanlış söylencelerle,gerçekte Pomakların kendilerine Pomak denmesin i istemediği gibi büyük bir yalanın altına imzasını atmaktadır.
Geçtiğimiz gün Bulgaristan Nova televizyonunda bu konu üzerine bir tartışma programı yapıldı.Kendisine akademisyen diyen kor cahil birisi olduğu sözlerinden hemen anlaşılan Akademisyen Georgi Markov adındaki kişi,”…Pomakların aslında kendilerine Pomak denmesinden rahatsızlık duyduğunu,aslında Pomakların Osmanlı döneminde zorla müslüman olmuş Bulgarlar olduğu …” gibi akla ve mantığa uymayacak ,bildik Bulgar devletinin faşizan bakışından ayrı düşmeyen bir tanımlada bulundu.
Ortada yaşanan çok ciddi bir iki yüzlülüktür.Tüm Pomakların bu konuda duyarlı olması gerekmektedir.
Geçtiğimiz ay Türkiyedeki bir Pomak sergisi açılışına davet edilen (Bulgaristan temsilcisinin neden davet edildiği de anlaşılamamaktadır) Bulgaristan elçiliğinden katılmış olan görevlinin aslında Bulgarsıtan politikalarının nasıl iki yüzlü olduğunu göstermektedir. Bir yandan Türkiye Pomakları üzerine politikalar üretip , şirin gözükmeye çalışırken,diğer yandan Bulgaristanda yeni çatışmaların tetikleyicisi olma ihtimali taşıyacak faalliyetlere Bulgaristanda girişmesi epey manidar olmaktadır.Bu durum karşısından tüm Pomak kişi ve kurumları duyarlı olmak zorundadır.

Merak etmeden geçemiyoruz,Pomakları red ve inkar politikasını yeniden gündeme getiren Bulgar yetkililer yeni katliamlaramı hazırlanıyor acaba?

Bu gelişmeler üzerine gerek Bulgaristandaki ,gerekse Türkiye Pomakları duyarlılıklarını göstererek facebook üzerinde toplanmaya ve kendilerine Pomak denmesinden rahatsızlık duymadıklarını haykırmaya başladılar.
Görünen odurki Bulgaristan devleti artık eskisi gibi rahatça Pomaklarla oynayamıyacak.
Yaşadığımız çağda artık karşılarında, örgütlenebilen ve kimliğine onurluca sahip çıkan bir Pomak neslinin varlığı ortaya çıkmaktadır.

İbrahim Kenar

Kımliğimizden utanmıyoruz.Biz Pomak'ız facebook gurup adresi

https://www.facebook.com/#!/groups/150809725020914/
pomaklar.com
pomaklar.com
Admin
Admin

Erkek
Yaşadığınız Yer - Doğum yeri : Pomakistan
İşiniz : Yazar,araştırmacı),Siyaset
Ad Soyad & İme Prezime : Pomaklar.com
Tesekkur : 42